Q&A: PCOS, antykoncepcja hormonalna, skutki uboczne, choroba Crohna, łysienie

Rozpoczynam nową serię na blogu - odpowiedzi na Wasze pytania. Dzięki temu komentarze z pytaniami, które będę ciekawe i odpowiedzi na nie mogą być przydatne dla większej liczby osób będą wyróżniane właśnie w tej serii.

Paulina: "Mam jednak zasadnicze pytanie...Stosowałaś tabletki anty, które nie powinny być w Twoim przypadku zażywane przez chorobę Crohna, tak? Czyli lekarz przepisał Ci tabletki bez wczesniejszych badań? I czy majać PCOS też masz te skutki uboczne m.in. wypadanie włosów?? Nurtują mnie te pytania, wiec mam nadzieje ze odpowiesz, bo nigdzie nie widziałam konkretnej odpowiedzi ;)"

Jest cała lista przeciwskazań do przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. Jest to spowodowane dużym wpływem tych preparatów na organizm.

Syntetyczne hormony nie dość, że wpływają na hormony to jeszcze "wypłukują" z organizmu witaminy i pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/23852908/). Żaden lekarz nic o tym nie mówił, a są to informacje niezwykle istotne, w szczególności w przypadku osoby chorej na Leśniowskiego-Crohna.

Nietety nie tylko u osób chorych na L-Crohna antykoncecja hormonalna skutkuje PCOS (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/1936318/) czy łysieniem androgenowym oraz pogorszeniem stanu cery - jest mnóstwo wątków na wizażu (http://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=448698, http://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=106188) i również na kafeterii, gdzie dziewczyny opisują te same, okropne skutki uboczne.

PCOS wcześniej nie miałam, dopiero po rozpoczęciu przygody z syntetycznymi hormonami, więc dla mnie to jedno i drugie (łysienie androgenowe) to skutki antykoncpecji hormonalnej.

Choroba Crohna i mocne leki, które brałam zmuszały mnie do robienia regularnych badań - co 2 miesiące.

Moje kanały YouTube: JULIA YouTubeJULtube i naZDROWIE
Zapraszam na moją stronę Facebook, Instagram i Twitter

source:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/23852908/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18181089
http://www.webmd.com/women/tc/polycystic-ovary-syndrome-pcos-topic-overview
SHARE:

5 komentarzy

 1. a co jezeli ktos ma za malo jakiegos hormony i musi go przyjmowac?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w moim przypadku kilka hormonów było mocno podwyższonych, ale sukcesywnie reguluję to ziołami i dietą - pomimo, że lekarz mi mówił, że muszę od teraz brać antykoncepcję do końca życia… :) więc jest nadzieja!

   Usuń
  2. podasz maila? mam kilka pytan Kochana :)

   Usuń
  3. możesz pisać na e-mail, który podawał we "współpraca", ale lepiej na mój FB, bo na odbiorczej mam za dużo e-maili i ciężko mi już to wszystko samej ogarnąć ;)

   Usuń

© Julia Caban | Blogger Template Created by pipdig