miło Cię tutaj widzieć 👋🏻

MITY dotyczące witaminy D i filtrów przeciwsłonecznych

Pod filmikiem o moim stosunku do filtrów przecisłoneczych pojawiło się sporo pytań, dlatego postanowiłam napisać ten post, by rozwiać wszelkie wątpliwości na temat witaminy D.
MIT 1: pobieram mnóstwo witaminy D ze słońca, bo mieszkam w słonecznym kraju
To, że ktoś mieszka w miejscu, w którym często świeci słońce nie oznacza, że ma odpowiedni poziom witaminy D w organizmie. Pochłanianie witaminy D zależy od wielu czynników, między innymi od zasięgu promieni słonecznych, pory dnia (noc) i typu skóry.
Najodpowiedniejszą dawkę witaminy D dostarczysz gdy wyeksponujesz na słońce przez 15-20 minut najlepiej jak największą część ciała w godzinach 10-14 - pamiętaj o założeniu kapelusza i okularów przeciwsłoneczych. Nie nakładaj filtrów przeciwsłonecznych - już SPF 8 blokuje pobieranie witaminy D3 przez organizm aż do 90%, a SPF 30 do 99%! Jeśli jednak nie jesteś w stanie sobie na to pozwolić pomysł o rozpoczęciu zażywania suplementów wit. D3.

MIT 2: dostaję wystarczającą dawkę witaminy D z pożywienia
Badania potwierdziły, że nie jest to możliwe. Tylko kilka produktów żywnościowych, jest to np. mleko  i płatki śniadaniowe. Niestety nie wszystkie zawierają tę witaminę. Innymi źródłami są tłuste ryby - łosoś, tuńczyk, sardynki i makrela. Mniejsze ilości wit. D3 znajdziesz w żółtkach jaj i niektórych grzybach.

MIT 3: wszystkie suplementy witaminy D są takie same
Nie jest to prawda. Witamina D3 jest produkowana naturalnie w skórze w odpowiedzi na ekspozycję słoneczną, za to witamina D2 jest wytwarzana przez grzyby i pleśń tylko w zetknięciu się ze promieniami ultrafioletowymi.

MIT 4: witamina D może łatwo kumulować się w organizmie i być toksyczna
Bezpieczena dawka witaminy D3 jest o wiele większa niż większość osób myśli. Nawet dostarczenie ponad 10,000 U.I. w ciągu dnia nie jest toksyczne. Zresztą w ciągu 30 minutowej eksopozycji słonecznej w godzinach pomiędzy 10, a 14 możemy spokojnie zaopatrzyć się w aż 20,000 U.I.
Byłabym jednak ostrożna jeśli chodzi o dawkowanie witaminy D3 z suplementów - tutaj nieco łatwiej o przedawkowanie!

 Zapraszam na moją stronę Facebook, Instagram, YouTube i Twitter
źródło: thestar.com.my
SHARE:

2 komentarze

  1. świetny post. nalezy suplementowac wit d od września do maja!!
    Natasza

    OdpowiedzUsuń

© julia caban | Blogger Template Created by pipdig