miło Cię tutaj widzieć 👋🏻

CAŁA PRAWDA O SILIKONACH W KOSMETYKACH

Wszyscy kochamy lsniące, gładkie włosy i makijaż, który potrafi utrzymać się cały dzień. Składnik, który w większości jest za to odpowiedzialny to silikon. Po raz pierwszy wprowadzony do produktów kosmetycznych w latach 50'. Silikony pochodzą z krzemionki, ale przed dodaniem do kosmetyków przechodzą przez wiele chemicznych procesów.

Silikony mają różne nazwy i w zależności od tego różne funkcje. Niektóre sprawiają, że produkt jest wodoodporny, inne utrzymują nawilżenie, wydobywają głębszy kolor z pigmentów, stanowią barierę ochronną oraz wygładzają.

Powyżej wypisałam pozytywne właściwości silikonów, ale pewnie ciekawi Was dlaczego wiele produktów jest oznaczonych "bez silikonów"?
Badania udowodniły, że silikony są bezpieczne dla naszej skóry, ale mają one zdolność do nadbudowywania i tak zwanej bioakumulacji. Dlatego wiele firm kosmetycznych zaprzestała używania tego składnika w swoich produktach.

Pomimo, że silikony pochodzą z naturalnego źródła to są tak przetworzone, że ostatecznie stanowią składnik syntetyczny, a takie powinno się stosować w jak najmniejszej ilości. Niestety silikony są obecne w niemal każdym produkcie do twarzy i włosów…

Właściwości silikonów w poszczególnych produktach:
W produktach do włosów silikony ułatwiają rozczesywanie, stanowią barierę ochronną i dzięki temu chronią końcówki przed łamaniem i rozdwajaniem.

W kosmetykach do twarzy silikony ułatwiają aplikację, przedłużają trwałość oraz wygładzają, dzięki temu dają przyjemne uczucie.

W produktach do ust silikony poprawiają kolor pigmentu, a także nadają trwałość.

W produktach do skóry dojrzałej silikony optycznie wygładzają skórę i zmarszczki.

Dlaczego silikony są złe dla naszej skóry?
Mogą one powodować wypryski. Sporo osób z wrażliwą cerą narzeka, że po zastosowaniu kremów czy innych produktów z silikonami w składzie pojawiają się im niespodzianki na twarzy. Niektóre osoby są też uczulone na ten składnik i dostają podrażnienia na twarzy. Każdy z nas jest inny i inaczej reaguje na dany kosmetyk, dlatego u jednej osoby coś może się sprawdzić, a u drugiej już nie. Kolejną rzeczą jest rodzaj silikonu, nie każdy musi powodować te same negatywne skutki.

Silikony możemy znaleźć pod nazwą z końcówkami: -cone, -conol, -siloxane.

Dzisiaj wieczorem dodam notkę z listą silikonów, które są dobre i również tymi, których lepiej unikać.

Zapraszam na moją stronę Facebook, Instagram, YouTube i Twitter

source:
http://www.besthealthmag.ca/look-great/beauty/the-truth-about-silicones
http://www.mywomenstuff.com/2008/09/what-is-silicone-and-is-it-bad-for-your-skin/
SHARE:

4 komentarze

© julia caban | Blogger Template Created by pipdig