miło Cię tutaj widzieć 👋🏻

Czy faktycznie powinno się pić 2l WODY dziennie? + "PRZEDAWKOWANIE" WODY

Wszyscy trąbia, by pić wody jak najwięcej. Niektórzy zalecają nawet 6l dziennie… Czy jednak jest zdrowe? Czy można "przedawkować" wodę? Ile faktycznie powinno się pić wody dziennie?


Tak jak ze wszystkim - zawsze powinno słuchać się własnego organizmu. Każdy jest inny, tak samo jak nie ma idealnej diety dla każdego to tak samo nie ma odpowiedniej dziennej dawki wody. Nie wspominam już o tym, że nasze zapotrzebowanie na wodę się przez cały czas zmienia, bo jest zależne od pory roku, klimatu, aktywności fizycznej i wielu innych czynników.

ile wody pić?
To czy przyjmujemy odpowiednią ilość płynów można łatwo zaoobserować - po kolorze moczu. Nie powinien być niemal całkiem biały ani też ciemnożółty, lecz słomkowy. Nie ma więc co liczyć wypijanych szklanek wody.

nadmiar wody może zabić
Ten stan nazywany jest zatruciem wodnym. Dochodzi wtedy do hyponatremii i rozwodnienia płynów ustrojowych. Często występującym objawem jest nieustające pragnienie, którego nic nie jest w stanie ugasić, nawet dalsze picie wody. Przykładem ofiary "zdrowego stylu życia" była Jacqueline Henson, 40-letnia kobieta, która w przeciągu 2 godzin wypiła 4 litry wody i zmarła w wyniku zatrucia wodnego.

Warto brać też pod uwagę, że wodę zawiera także pożywienie i jeśli jadasz dużo surowych soczystych warzyw i owoców lub pijesz wyciskane z nich soki, to przy normalnej pogodzie odwodnienie Ci nie grozi i nie musisz wcale trzymać się sztywnej normy dodatkowych 2 litrów wody dziennie. Pij wodę wtedy kiedy czujesz, że jej potrzebujesz.

Zapraszam na moją stronę Facebook, Instagram, YouTube i Twitter

source:
http://weheartit.com/entry/30049119/search?context_type=search&page=9&query=bottle+water&sort=most_popular
SHARE:

15 komentarzy

 1. Nigdy nie słucham i nie zgadzam się z tym co trąbi Bosacka,bo ona to dla mnie żaden ekspert,wszystko zależy od organizmu ja zazwyczaj do 1,5 l dzienne wypijam czasem więcej czasem mniej zależy jaką mam potrzebę,nie wypijam codziennie 2 l i jakoś żyje od wielu lat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zgadzam się, najlepiej słuchać własnego organizmu i pić wtedy, kiedy faktycznie się tego potrzebuje, a nie tylko dlatego, że się gdzieś "usłyszało" :)

   Usuń
 2. Szczerze mówiąc z obserwacji wystarczy mi, gdy wypiję dziennie 1,5 l wody, no chyba że ćwiczę, to wiadomo że wypiję tego trochę więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja pije dużooo płynów, ale na pewno nie przekraczam 6l. Mój org wie jaka ilość jest dla niego dobra.

  OdpowiedzUsuń
 4. ja kiedyś przytrułam się delikatnie dużą ilością tej najtańszej wody z biedronki, także nie polecam tego uczucia a na pewno nie polecam tej taniej wody z biedronki; )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. najlepiej sprawdzać zawartość minerałów w wodzie i pić różne - po wysokozmineralizowane do niskozmineralizowanych wód. wtedy jest najmniejsze ryzyko przedawkowania jakich szkodliwych związków, a nadal uzupełniamy organizm w te minerały, których potrzebuje :)

   Usuń
 5. 6 litrów to już zakrawa na jakieś poważne choroby, jeśli ktoś tyle potrzebuje np. ośrodkowa czy nerkowa moczówka prosta, do 4 litrów to w medycynie tez patologiczny stan i świadczy o np. duży niedobór potasu, duży nadmiar wapnia, cukrzyca, niewydolność nerek itp.
  Nie można zmuszać się do picia, zatrucie wodne to nic innego jak szybki spadek sodu, bardzo niebezpieczny i czasami śmiertelny. Nie mogę się nadziwić jak reklamy mineralnych wtrajają ludziom te 2,5 litra.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zgadzam się z Tobą w 100%! a co do reklam, to czasami można się złapać za głowę - np. nutella jako idealnie zdrowe śniadanie dla dzieci! szok! dobrze, że w Stanach tę reklamę zdjeli i Ferrero musiało odszkodowanie wypłacać za rozpowszechnianie takich bzdur…

   Usuń
 6. Ja właśnie choruję na ośrodkową moczówkę prostą swego czasu zanim mnie zdiagnozowali wypijałam od 6 do 20 litrów dziennie, miałam przewlekły niedobór potasu i innych witamin itp., moja przysadka nie steruje nawodnieniem organizmu i robię to teraz sztucznie lekiem. Raz już po rozpoczęciu leczenia zatrułam się wodą, straszne uczucie, mdłości, ból głowy, mięśni... Najlepiej słuchać siebie a nie pseudo ekspertów z TV

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. współczuje kochana :( życzę zdrowia, bo ono jest najważniejsze!

   Usuń
 7. W ciągu dnia przyjmuję może litr płynów, z tego co piję jak i jem. Nie wiele ale po organizmie widzę, że wszystko jest ok. Poza tym nie odczuwam praktycznie pragnienia więc zmuszać się nie będę do picia bo to nie ma sensu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. organizm sam wie najlepiej i gdy np. potrzebuje wody to wtedy informuje pragnieniem. ja teraz głównie piję zieloną herbatę, bo lubię i to mnie trzyma przed łakomstwem ;) zielona herbata świetnie wpływa na organizm i normalizuje pH - co jest bardzo ważne.

   Usuń

© julia caban | Blogger Template Created by pipdig