miło Cię tutaj widzieć 👋🏻

Domowe, naturalne ŚRODKI CZYSTOŚCI, czyli czym zastąpić detergenty i chemię

Dzisiaj podzielę się z Wami naturalnymi produktami, które w 100% zastąpią chemię kupowaną w sklepach.

soda oczyszczona
(NaHCO3, wodorowęglan sodu)
Bezpieczna, nietoksyczna, można ją dodawać do jedzenia. Sprawdza się też do mycia włosów, do czyszczenia powierzchni kuchennych i łazienkowych, do prania, czasem do zmywarki. Ma niezwykłą moc pochłaniania zapachów, więc świetnie się sprawdza jako naturalny odświeżacz powietrza do lodówki. Można ją też używać do "prania" dywanów - wystarczy posypać nią dywan, odczekać kilka minut i odkurzyć. Soda idealnie usuwa osad z kubków po kawie i herbacie (nic innego nie chciało tego usunąć)

ocet
Świetny do usuwania kamienia, szczególnie z czajnika, pralki, armatury, do czyszczenia umywalki i toalety, do prania (razem z mydłem i sodą oczyszczoną lub kalcynowaną, szczególnie do prania białych rzeczy). Do udrożniania odpływów - razem z sodą oczyszczoną, łagodniejsza alternatywa dla agresywnej sody kaustycznej.

kwas cytrynowy
(HOOC-CH2-C(OH)(COOH)-CH2-COOH)
Alternatywa dla octu - ma niemal takie same właściwości i działanie, więc jeśli nie możecie znieść zapachu octu to zaopatrzcie się w kwas cytrynowy.

soda kalcynowana
(Na2CO3, węglan sodu, soda lekka, soda piorąca)
Mocniejsza, agresywniejsza wersja sody oczyszczonej, nie nadaje się do jedzenia czy celów kosmetycznych, jest drażniąca i należy używać ją wyłącznie w rękawiczkach.
Pranie - do pralki wsypać sodę kalcynowaną z szarym mydłem.

soda kaustyczna
(NaOH, wodorotlenek sodu, zasada sodowa) 
Substancja żrąca i trzeba ją trzymać dobrze zabezpieczoną. Jest to główny składnik preparatu do udrożniania rur "Kret". Idealnie się sprawdza do udrożniania rur.

nadwęglan sodu
(Na2CO3•1,5H2O2) węglan sodu z wodą utlenioną
Jest to ekologiczny tlenowy wybielacz do prania.

woda 
(H20, tlenek wodoru, oksydan)
Taka oczywista rzecz, a jakże przydatna ;) Woda doskonale nadaje się nie tylko do czyszczenia, dezynfekcji, mycia, prania, zmywania - trzeba ją tylko zagotować! Po wyszorowaniu zlewu, toalety czy wanny warto je polać wrzącą wodą (z czajnika). Zmywanie w zmywarce też może się obyć bez żadnych środków chemicznych, wystarczu tylko nastawić najwyżsżą temp. 70 st.


Moje kanały YouTube: JULIA YouTubeJULtube i naZDROWIE
Zapraszam na moją stronę Facebook, Instagram i Twitter

source:
http://ulicaekologiczna.pl/zdrowy-styl-zycia/zycie-bez-chemii-cz-2/
http://kurazdoktoratem.blogspot.com/
http://unsplash.com
SHARE:

13 komentarzy

 1. często właśnie myję coś przygotowaną wodą :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się soda oczyszczona to mistrz w sprzątaniu i nie tylko !:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sukcesywnie pozbywam się chemii z domu m.in. zamiast większości płynów korzystam z mopa parowego i myjki parowej. Soda i ocet są u mnie od wielu lat, używam ich gdzie tylko mogę, nawet w kosmetyce używam sodę m.in. jako pastę (świetnie wygładza skórę!) oraz dodaję ją do miski z wodą przed pedicure. Świetnie wygładza skórę, nawet zrogowaciały naskórek. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ciekawy sposób, dzięki za pomysł! będę musiała wypróbować :)

   Usuń
 4. dlaczego woda do sprzątania musi być przegotowana? Nie można myć, czyścić zwykłą wodą z kranu?

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo sobie cenię naturalne środki, zarówno jeśli chodzi o sprzątanie jak i pranie. O dziwo udało mi się nawet trafić na pralnie we Wrocławiu cennik które mają świetny i korzystają z eko środków. To bardzo ważne aby dbać o środowisko także w tym względzie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak dla mnie naturalne środki czystości nie radzą sobie z dużymi zabrudzeniami. Najlepszą chemię gospodarczą można dostać w Opolu. Zamawiam u nich środki czystości od lat i jeszcze ani razu mnie nie zawiodły.

  OdpowiedzUsuń
 7. Od niedawna pojawiły się u nas biedronki azjatyckie. Oj, czego już nie próbowaliśmy, aby się ich pozbyc i jak na razie nadal są i nas meczą. Może ktoś ma jakis dobry środek na biedronkę azjatycką.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

© julia caban | Blogger Template Created by pipdig