miło Cię tutaj widzieć 👋🏻

Jedyna DIETA, która DZIAŁA?! - wywiad z neurologiem i witarianką Ewą Hankiewicz

Jakiś czas temu szukając dla siebie "leku" natknęłam się na bardzo ciekawy wywiad z neurologiem Ewą Hankiewicz. Tak mi się spodobał, że musiałam się nim z Wami podzielić.


"Studia medyczne wybrałam z powołania - chciałam pomagać ludziom. Byłam gorliwą studentką. Nawet egzamin z neurologii zdałam na celujący, chociaż rzadko stawiano takie stopnie. Tak więc, nie przypadkiem, zostałam neurologiem. Już wówczas zaczęłam studiować leki bardziej pod kątem ich działań ubocznych niż leczniczych i swoim pacjentom starałam się dobierać leki właśnie pod kątem ich najmniejszej szkodliwości. Starałam się też zlecać więcej zabiegów niż leków.

W swojej specjalizacji neurologicznej spotykałam się z chorobami, w stosunku do których konwencjonalna medycyna jest całkowicie bezradna: stwardnienie rozsiane, Parkinsonizm, guzy mózgu, choroba Alzheimera, zresztą dotyczy to również "zwykłych" korzonków, czy migren. Sama cierpiałam na uporczywe migreny przez kilkanaście lat. Już jako neurolog codziennie brałam pyralginę w zastrzykach, aby pozbyć się bólów głowy. Wtedy właśnie nie mogąc pomóc ani sobie, ani wielu moim pacjentom, zaczęłam zastanawiać się nad tym, że tu chyba jest coś nie tak.

Od dziecka byłam bardzo chorowita: przeszłam wiele chorób, miałam duże zmiany w kręgosłupie, a w wieku 20 lat pozbawiono mnie pęcherzyka żółciowego, miałam tam ze 140 złogów. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że stosując odpowiednią dietę, można w kilka dni złogi te wyczyścić, zachowując pęcherzyk. Na egzaminie praktycznym z chirurgii na pytanie: czy złogi w pęcherzyku są zagrożeniem, prawidłowa odpowiedź miała brzmieć: tak, jest to stan przedrakowy i jedynym rozwiązaniem jest wycięcie pęcherzyka. Tak więc, gdy stwierdzono u mnie kamienie, biorąc pod uwagę wiedzę, którą zdobyłam na studiach, posłusznie poszłam na operację. Myślę, że właśnie od tego czasu zaczęły się moje poważne problemy zdrowotne. Miałam bóle głowy, chory kręgosłup, miałam paradentozę, problemy z układem trawiennym. Sama będąc chorą i na co dzień lecząc ludzi przykutych do łóżka z powodu chorób neurologicznych, widziałam swoją wielką bezradność. I znowu zapaliła się czerwona lampka - że coś tu nie tak. Punktem zwrotnym w moim życiu, nie tylko rodzinnym, ale także zawodowym, była choroba i śmierć mojego brata, który umarł z powodu chłoniaka złośliwego. W tym czasie interesowałam się już medycyną alternatywną. Nie zdążyłam jednak pomóc bratu. Wcześniej, nawet niż sam nowotwór, zabiła go chemia, którą go leczono. Zabiła go tak szybko, że nawet nie zdążyłam zastosować urynoterapii, o której czytałam. 

Wpadłam w depresję. Byłam w tym czasie przed egzaminem specjalizacyjnym właśnie z neurologii, gdy wpadła mi w ręce książka Mai Błaszczyszyn "Dieta życia". Przeczytałam ją jednym tchem, a następnego dnia zaczęłam już stosować. I o dziwo - jedząc głównie surowe warzywa i owoce w przeciągu dość krótkiego czasu stanęłam na nogi. Zdałam egzamin i wróciła mi chęć do życia. Pozbyłam się większości moich chorób. Przez pół roku leczyłam się tą dietą, ale gdy poczułam się dość dobrze, powróciłam do tak zwanej "normalnej" diety. Dolegliwości odzywały się od czasu do czasu . Ale nie były, aż tak jak wcześniej, dokuczliwe. Nie zastanawiałam się jeszcze wtedy nad wpływem diety na zdrowie. Urodziłam dziecko, no i problemy zaczęły się od nowa: krwotoki, szpital, śmierć kliniczna, operacja po operacji, no i diagnoza - wyrok: brak szans na wyleczenie. Wtedy przypomniałam sobie o poście i urynoterapii. Przypomniałam sobie o nich, gdy po dłuższym niejedzeniu po operacji, podano mi pierwszy posiłek. Zażyczyłam sobie, aby przyniesiono mi z domu ryż z marchewką. Myślałam wówczas, że jest to jedzenie, w tym momencie dla mnie, najzdrowsze pod słońcem. No i zaczęło się znowu - gorączka, krwotok, powrót wszystkiego. Moi koledzy po fachu rozłożyli ręce - byli bezradni. Wówczas pomyślałam: skoro zjadłam i jest tak źle, to nie należy jeść. Po pięciu tygodniach postu wstałam z łóżka całkiem zdrowa. Wróciłam do pracy. 

Wówczas okazało się, że mój ojciec jest chory na nowotwór. Nie chciał uwierzyć w moje "naturalne metody" i za pół roku zmarł. A ja jak przystało na "ozdrowieńca" kupiłam sobie wołowinę, o której nauczono mnie, że jest zdrowsza niż wieprzowina. Tak do końca to wiedziałam już wtedy i nie wiedziałam. Doceniłam post jako leczenie, ponieważ dwukrotnie uratował mi życie, ale jakoś codziennego zdrowego żywienia nie potrafiłam jeszcze wtedy rozpoznać i docenić. Zresztą niewiele o nim wiedziałam. Moje informacje były fragmentaryczne.

Wróciły znów obowiązki i mój poprzedni sposób życia. Zrozumiałam, że nie wystarczy raz wysprzątać organizmu - zastosować przez pół roku głodówki leczniczej. Trzeba dalej dbać i pielęgnować go codziennie. Trudno żyć z brakiem kilku narządów i kupą leków, które w swoim krótkim życiu zdążyłam już łyknąć. Trapiły mnie znów różne dolegliwości. Nie mogłam przecież pozostać na całe życie na poście urynowym. Czułam, że muszę coś robić, aby się ratować. Na medycynę szpitalną przestałam już liczyć. Co najwyżej, miała mi do zaproponowania wycięcie jeszcze jednego potrzebnego narządu, lub nowe leki, które wprawdzie coś tam pomagały, ale też i rujnowały resztki mojego zdrowia. Wtedy dopiero świadomie zaczęłam eksperymentować z dietą. Eliminowałam pokarmy, co do których miałam wątpliwości, że mi szkodzą. Jako pierwsze wyeliminowałam mięso. Później inspirowana książką hinduskiego lekarza "Mleko cichy morderca" wyeliminowałam mleko i wszelkie wyroby z mleka. Wtedy też uświadomiłam sobie, że to właśnie jadanie nabiału, który był kiedyś podstawą mojej diety, doprowadziło moje zdrowie do takiego stanu. Pierwsza moja tak zwana zdrowa dieta, którą przyjęłam, zawierała gotowane produkty, zdrowe razowe pieczywo, rośliny strączkowe. Ale dalej czułam, że to nie tak. Z pieczywem było mi się najtrudniej rozstać. Wtedy włączył się mój naturalny "pilot". Zaczęłam myśleć intuicyjnie, wracać do natury. Odkryłam, że to co najprostsze jest najgenialniejsze, dlatego trudne do zrozumienia. To wówczas, któregoś dnia, kupiłam swój ostatni bochenek chleba. Wtedy jeszcze z przerażeniem myślałam, jak to będzie, gdy pieczywo zniknie z mojego życia. No i nie ma pieczywa. W ostatniej kolejności wyeliminowałam produkty strączkowe. Długo wydawało mi się, że trzeba je jeść, ze względu na dużą ilość białka. Ale z biegiem czasu i moich przemyśleń, wnikliwego obserwowania siebie, w mojej diecie pozostały tylko świeże owoce i warzywa. Dobrze się czuję, gdy jem, nie mieszając, jeden gatunek warzyw lub owoców przez dłuższy czas.
Jak się ma, na przykład, moje 2 kilogramy gruszek, które zjadam w ciągu dnia i tryskam energią, do konwencjonalnego obiadu? Doszłam więc po latach obserwacji i praktyki do swojej optymalnej diety, o której myślę też, że jest optymalną dietą dla wszystkich. Jesteśmy jako gatunek owocożerni, nawet nie warzywożerni, a na pewno nie wszystkożerni.

Dzisiaj przyszła do mnie moja pacjentka, która od tygodnia jest na owocowo-warzywnej surowej diecie. Powiedziała mi, że przestały jej marznąć i cierpnąć ręce i nogi. Ci, którzy wcześniej rozcierali jej marznące ręce, teraz bardziej marzną od niej. Jej jest gorąco. Inna moja pacjentka, która od wielu lat w ogóle nie jadła surowizn, bo lekarz kiedyś powiedział jej, że szkodzą jej zdrowiu, przyszła po raz pierwszy do mnie w pięciu swetrach trzęsąc się z zimna. No więc jak jest z tym wychładzaniem? Gdy pacjentka ta przeszła na surową dietę, natychmiast poprawił się jej stan zdrowia i zdjęła z siebie kilka swetrów.

Pożegnajmy się więc z pierwszym mitem, że surowa dieta wychładza organizm. I, że zimą powinniśmy jeść gorące kasze, zupy, a owoce i warzywa zostawić na upalne lato.

Nie surowizny, lecz nabiał wychładzają organizm. Energia jest w surowym jedzeniu. Jabłko pięknie grzeje, banan może trochę mniej, ale wcale nie wychładza. Powinniśmy jeść to co u nas rośnie. Ale nawet banan w porównaniu ze zwykłym chlebem jest jak nektar bogów - zdrowy i bezpieczny. Patrząc na gotowane pożywienie rozgrzeszyłam nawet cytrusy. Uważam, że późne owoce - jabłka i gruszki są doskonałym pokarmem na zimę. Są w stanie nas tak wspaniale ogrzać i dać nam tyle energii potrzebnej na przetrwanie zimy. Późna gruszka nie zmarznie nawet na mrozie. Orzechy są również doskonałą spiżarnią na zimę. Energia jest w surowym jedzeniu. Może i gotowanie dodaje jakiegoś rodzaju energii do pożywienia. Ale jaki jest sens, aby jedną energię zabijać, po to aby dać jakąś drugą.

Je się wtedy gdy człowiek jest głodny. Aby się "dobrze" odżywiać wystarczy jeść, gdy się jest głodnym. Zauważyłam, że teraz, gdy jem owoce, zawsze mam umiar, wiem kiedy skończyć. Organizm jest syty i daje mi sygnał. Kiedyś, gdy podjadałam pożywienie przetworzone i wymieszane, trudno mi było uchwycić naturalnie tą granicę. Dopiero wypchany żołądek mówił: stop.

Powtarzam zawsze moim pacjentom: surowe dożywia, wszystko inne zaśmieca organizm i że jedynym pożywieniem, które daje energię i zdrowie są surowe owoce, warzywa i orzechy. Pozwalam także, od czasu do czasu, na olej tłoczony na zimno i na złamanie diety gotowanym pożywieniem. Wielu pacjentów, nie rozumiejąc, że na ich dolegliwości, pomóc może jedynie odpowiednie żywienie, a nie jakieś specjalne zapisane przeze mnie leczenie, opóźnia czas przechodzenia na dietę. Rozumiem ich, bo ja także bardzo powoli zmieniałam swoje żywieniowe przyzwyczajenia, nie doceniając wielokrotnie roli żywienia w leczeniu. Często pacjent odchodzi ode mnie i idzie do lekarza, który nie wymaga tak wiele i po prostu zapisuje tabletki. Ci pacjenci, którzy jednak spróbują, widzą już po kilku dniach efekty tej diety.

Niektórzy uważają, że powoli należy zmieniać dietę, aby nie był to szok dla organizmu. Ja uważam, że można to zrobić od zaraz. Jest to tylko kwestia gotowości naszego umysłu i porzucenia naszych przyzwyczajeń.

Pacjenci pytają: to pani doktor na diecie? A ja im odpowiadam: ja po prostu zdrowo jem. Im bardziej jestem zdrowa, to tym bardziej chce mi się zdrowo jeść. Leczyłam ludzi, którzy sobie nie wyobrażali życia bez kawy i bez papierosów. W miarę ilości wypijanego soku z marchwi, zmienia się ilość wypalanych papierosów. Sposób bycia także. Zauważyła to studentka, pisząca pracę magisterską, która przyszła do mnie z prośbą o podanie adresów osób będących na diecie owocowo-warzywnej. Wszyscy jej rozmówcy okazali się być rozmowni, przychylni, tryskający energią, zadowoleni z życia. Nie marudzili - tak jak spodziewała się tego - że katują się dietą, poszczą. Szczególnie szczęśliwa była kobieta chora na cukrzycę, której lekarze zabronili jeść jej ulubione winogrona, a nakazali jadać wędliny, sery i inne rzeczy, których nie znosiła. Teraz objada się swoimi ukochanymi winogronami i czuje się bardzo dobrze.

Co na to wszystko środowisko lekarskie? Umierałam w łomżyńskim szpitalu. Według tamtejszych lekarzy nie powinnam już żyć. Gdy pod wpływem własnych przeżyć i zmagań z trapiącymi mnie chorobami, odeszłam już tak daleko od konwencjonalnego widzenia choroby, jej skutków i leczenia, że ciężko byłoby mi wrócić do konwencjonalnej placówki zdrowia, otworzyłam własny gabinet. Trafiali do mnie beznadziejnie chorzy pacjenci, na których medycyna oficjalna postawiła już krzyżyk. Powrót do zdrowia tych ludzi uznano oficjalnie za cudowne ozdrowienie. Chociaż żadnego cudu tu nie było. Niekiedy moi znajomi lekarze podsyłali mi pacjentów, z którymi nie wiedziano co zrobić. Najczęściej takich, gdy operacja się udała, a pacjent nie zdrowieje.

Przeszłam długą szkołę. Jeśli jako młoda lekarka neurolog ze świeżo zdaną specjalizacją na pięć, musiałam sobie codziennie wstrzykiwać pyralginę, aby przeżyć dzień bez bólu, to kiedy ja powinnam dostać tą piątkę - teraz gdy sama nie mam już żadnych dolegliwości i leczę dwudziestoletnie migreny u pacjentów w ciągu tygodnia lub miesiąca, czy wtedy gdy sama faszerowałam się lekami, nie szczędząc ich również swoim pacjentom? Jeśli kiedyś komuś przyjdzie do głowy, aby odebrać mi mój lekarski dyplom, zarzucając mi, że nie leczę pacjentów według oficjalnej wiedzy medycznej, to ja zapytam, jak medycyna poradziła sobie ze stwardnieniem rozsianym, nowotworami, Parkinsonem i tak dalej.

Dlaczego na studiach medycznych nie nauczono mnie, że na stopach są punkty refleksyjne, nie było zajęć na temat diety, dlaczego nie powiedziano mi, że pijąc olej z cytryną mogę pozbyć się kamieni, tylko wycięto mi mój pęcherzyk żółciowy? W porównaniu z kilkukrotnie większą ilością kamieni, które w ten sposób usuwam pacjentom, moje 140 dla tej mikstury, nie byłoby problemem. Dlaczego na zajęciach z fizjologii nauczono mnie, że w trzecim roku życia tracimy enzymy do trawienia mleka, ale już nikt później z tego nie wyciągnął wniosków. I dotąd nie wyciąga.
Powstaje coraz więcej literatury naukowej na ten temat. Nie jest ona zlecana i finansowana przez rządy, ale powstaje dzięki lekarzom, czy naukowcom, którym w życiu przydarzyła się podobna historia do mojej. Albo, oni sami byli ciężko chorzy, lub ktoś z ich bliskiej rodziny stał na pograniczu życia i śmierci. Wówczas, bazując na oficjalnej wiedzy, którą sami przez lata uprawiali, a która w takim momencie nie miała im już nic do zaproponowania, skazywała ich na śmierć, zwracali się ku diecie czy, niekonwencjonalnemu leczeniu. Doktor John Tilden, dr Simonton, doktor Sharma, i wiele wiele innych.

Nawet te moje ciotki, które kiedyś nie mogły ścierpieć tego, że nie poczęstuję się szyneczką i bigosem, teraz gdy przyjeżdżam podają mi surówki, a i same już też tylko od czasu do czasu jadają mięso. Czują się znacznie lepiej i zawsze, gdy przyjeżdżam nadstawiają uszy na to "nowe". Myślę więc, że to już czas, aby zacząć mówić publicznie o zdrowej diecie. Bo te rzadkie zalecenia na ten temat, które dostają pacjenci, są zbyt fragmentaryczne. Gdy chory na wątrobę dostaje zalecenie, aby nie jeść smażonego, wówczas i tak, nie wiedząc o tym, je inne rzeczy, które mu równie szkodzą. 
Najczęściej jednak - o zgrozo - lekarze zabraniają jeść surowizny.
Wielu pacjentów chciałoby się zdrowo odżywiać, ale mają tak mylne pojęcie, co do zdrowej diety, przypadkowo wybudowane na podstawie reklam i artykułów w prasie kobiecej, że często robiąc to szkodzą własnemu zdrowiu. Ja sama w pewnym czasie zjadałam 2 duże jogurty z płatkami razowymi, a wraz ze mną każdy członek rodziny musiał to zrobić. Wydajemy nasze pieniądze na wiele rzeczy, co do których mamy mylne pojęcia. Myślimy, że nam pomagają, a one nam szkodzą. Każdy może robić ze swoim zdrowiem co chce. Ale powinien wiedzieć, że na przykład sok w kartonie nie ma żadnej wartości odżywczej, a niekiedy z powodu nadmiaru dodatków chemicznych, może nawet zaszkodzić. I nie jest to ten sam produkt, co sok wyciśnięty w domu w sokowirówce.

Zanieczyszczenia warzyw i owoców chemią rolną: azotynami, pestycydami itd. są dużym problemem. Warzywa, w których jest skumulowanych dużo tych środków, są niewątpliwie szkodliwe dla naszego zdrowia, ale... w przeciętnej marchewce - jak wykazują badania - jest 150 razy mniej pestycydów, niż w tej samej ilości mleka, czy mięsa. Przecież zwierzęta również karmione są skażonymi chemią rolną płodami i kumulują te substancje w swoich organizmach lub wydalają właśnie z mlekiem. Skoro nie możemy wyeliminować tak powszechnej chemii z naszej żywości to możemy pocieszyć się tym, że jadanie warzyw, czy owoców z tymi "dodatkami", jest bardziej bezpieczne, niż picie mleka, czy jadanie mięsa. Warzywa bowiem, zawierają również cenny błonnik, który częściowo neutralizuje działanie tych środków.
Gdybyśmy nawet wypili 5 litrów soku z marchwi, to nie przedawkujemy niczego. Bowiem nasz organizm wie co z tym zrobić. Zrobi sobie zapasy, lub po prostu wydali nadmiar niektórych składników. Gorzej jest ze sztucznymi witaminami. Najnowsze badania pokazały, że organizm nie radzi sobie z wydaleniem nadmiaru nawet syntetycznej witaminy C, a więc łykanie pastylek, nawet z dotychczas uważaną za "niewinną" witaminą C, nie jest całkiem bezkarne. Może wywoływać uszkodzenia wątroby i innych organów wewnętrznych.
Inną sprawą jest, że niekiedy jakiś rodzaj pokarmu - jak wykazują badania analityczne tego pokarmu - bogaty jest w potrzebny nam składnik, na przykład mleko bogate jest w wapń. Tylko, problem w tym, że nasz organizm nie może tego wapnia w żaden sposób wykorzystać. Aby przyswoić wapń, potrzebny jest odpowiedni stosunek wapnia do fosforu, a takiego nie ma w mleku. Te proporcje są natomiast idealne w orzechach, owocach i warzywach. Z wapnia zawartego w mleku mogą powstać, co najwyżej, złogi w nerkach, drogach żółciowych i w stawach. A więc, mleko nie tylko nie dostarcza wapnia do naszego organizmu, ale na dodatek powoduje jeszcze zabieranie odłożonego już wapnia z kości. Stąd w społeczeństwach, w których pija się dużo mleka i jada sery itp., statystycznie występuje największe zagrożenie ostoroporozą. Aby to stwierdzić, wystarczy spojrzeć na statystykę chorób.

Niestety, u nas cały czas pokutuje mit, że picie mleka wpływa korzystnie na bilans wapnia w organizmie i pacjentom z ostoroporozą zaleca się picie mleka. A tak w ogóle, to mleko jest dobrym pokarmem tylko dla ssaków w początkowym okresie ich życia. Później zanikają u nas enzymy do jego trawienia.
Drugi mit, na którym bazuje tzw: nowoczesna dietetyka, a który również wiąże się z mlekiem i z mięsem mówi, że do życia potrzeba nam dużych ilości białka. Tymczasem nasz organizm permanentnie otrzymuje za dużo białka, które później pracowicie musi usuwać. My chorujemy z powodu nadmiaru białka. Na rozkładanie cząsteczek białka, aby go usunąć, tracimy zbyt wiele energii i zbyt obciążamy tym organizm. Przychodzą do mnie matki z dziesięciolatkami z objawami braku energii życiowej. Słodycze, mięso i tylko gotowane - taka jest ich dieta. Sumując: to, że jakaś substancja obecna jest w pokarmie, nie znaczy jeszcze, że będzie nam ona przydatna. Podobnie rzecz się ma z truciznami w żywności. Zdrowy, nie zatruwany niewłaściwym pokarmem organizm, z prawidłową florą bakteryjną w jelitach, ma wiele różnych mechanizmów blokujących przyswajanie trucizn, a także sposobów na ich wydalanie. Błonnik, którego jest dużo w surowej diecie, ma wspaniałe zdolności wiązania trucizn i wyrzucania ich z organizmu. Zdrowy, dobrze odżywiony organizm nie musi bać się bakterii, wirusów, pleśni, toksyn. Przychodzą do mnie pacjenci, z ranami, których sami brzydzą się dotykać. Kiedyś łapałam wszystkie grypy, anginy, a teraz mój organizm nie boi się niczego.
Jeśli już musimy smarować chleb to nie kupujmy margaryn. Najlepiej stosować olej tłoczony na zimno. Jest on najmniej skażony szkodliwymi dodatkami. Produkowany w temperaturze nie niszczącej bioelementów jest najzdrowszy. Natomiast ten tzw.: "normalny" przetworzony olej jest wielkim wyzwaniem dla naszego systemu trawiennego, zaśmieca organizm, który nie umie trawić, zmodyfikowanych przez produkcję, związków tłuszczowych.

Popularne leki, przepisywane na przeziębienia i grypy, leczą jedynie objawy tych chorób. Usuwając objawy, przeszkadzają w ten sposób i zamykają organizmowi możliwości samoleczenia. Na przykład: większość popularnych leków zbija temperaturę, a zbijanie nawet niezbyt wysokiej temperatury powoduje blokowanie organizmowi możliwości samoleczenia. Nasze komórki żerne, oczyszczające organizm, są aktywne dopiero w 39,5 stopniach. Jeśli zbijemy temperaturę, wówczas choroba ciągnie się i ciągnie, bo organizm nie może wyzbyć się wyprodukowanych toksyn. Gdy używamy leki przeciw katarowi - popularne krople do nosa, zamykamy następną drogę oczyszczania się organizmu z toksyn: poprzez wyrzucanie kataru.

Leczę obecnie pacjentkę, której wycięto migdałki, czyli zamknięto organizmowi drogę do samoczynnego wydalania toksyn. Później miała rzut reumatyzmu, czyli odezwały się te toksyny, które nie miały ujścia, a organizm gromadził je w stawach. Leczono ją antybiotykami i sterydami - lekami hormonalnymi. Za dwa lata zjawił się nowotwór jamy brzusznej - czyli znowu, te toksyny, którym uniemożliwiano w kolejnych etapach "leczenia" wydalenie się, powodowały coraz cięższe choroby. Inną moją pacjentkę, jakiś czas temu, ktoś wyleczył z trądziku, również antybiotykami i sterydami. A przecież trądzik to nic innego jak właśnie wyrzucanie przez organizm toksyn przez skórę. Teraz, pacjentka ta, mimo młodego wieku, ma nowotwór wątroby. Powtarzam: nasza medycyna, lecząc na ogół objawy, zamyka drogę oczyszczania się organizmu z toksyn, dlatego z jednej choroby popadamy w inną. I jeszcze na dodatek, do głowy nam nie przyjdzie, aby powiązać razem, często odległe w czasie choroby. Cieszymy się ze zwycięstwa medycyny nad daną chorobą, a gdy nadchodzi następna, to od nowa z pełnym zaufaniem znowu poddajemy się leczeniu. Koło się toczy.
Dlaczego? Dlatego, że współczesna medycyna ma wiele aspektów. Między innymi ekonomiczny.

Wywiad, który okazał się monologiem spisała: Agnieszka Olędzka"


"Ewa Miącz (Hankiewicz) ukończyła Akademię Medyczną w Lublinie w 1984 roku. W 1991 roku uzyskała specjalizację z neurologii. W swojej praktyce często czuła się bezradna stosując wyłącznie diagnozy i terapie tradycyjne. Po utracie najbliższych z powodu złośliwych nowotworów i swoich dwóch śmierciach klinicznych zaczęła gruntownie poszerzać wiedzę o człowieku. Zarówno w diagnozowaniu jak i leczeniu, łączyła metody tradycyjne i naturalne. Nie ograniczała się tylko do leczenia tzw. przypadków neurologicznych, nie dzieliła człowieka na części i narządy. W terapii, oprócz metod tradycyjnych, stosowała leczenie dietą, głodówkami, metody oczyszczające organizm, terapie manualne, hydroterapię, ziołolecznictwo, homeopatię, hiudoterapię, elektropunkturę, magnetoterapię, fototerapię, laseroterapię. Metody i efekty pracy dr Ewy Miącz (Hankiewicz) są często prezentowane w prasie fachowej i popularnej ("Twoja Zdrowa Medycyna", "Wegetariański Świat", "Claudia", "Twój Styl", "Votre Beaute"), w Polskim Radiu i TVP. "

Wnioski:
- Wszystko co nadaje się do jedzenia na surowo, nadaje się do jedzenia
- Jemy wówczas, gdy jesteśmy głodni
- Miejscem przetwarzania naszego jedzenia powinna być nasza kuchnia, a nie fabryka.
- Surowe warzywa, owoce i orzechy dają nam energię potrzebną do życia
- Warzyw nie należy obierać, jedynie myć
- Soki należy wyciskać z warzyw i owoców nie obieranych, jedynie umytych, przechowywać w ciemnym miejscu i pić raczej od razu.
- Bez zdrowej diety, zdrowy rozwój duchowy nie jest możliwy. Są tacy, którzy to doceniają, nie kojarząc tego z sektą.
Moje kanały YouTube: JULIA YouTubeJULtube i naZDROWIE
Zapraszam na moją stronę Facebook, Instagram i Twitter

source:
http://www.zdrowa-zywnosc.get.net.pl/to_co_najprostsze_jest_najgenial.htm
http://ulecz-sie-sam.blogspot.com/p/lekarze-o-leczeniu-dieta.html
http://ewahankiewicz.w.interia.pl/
SHARE:

23 komentarze

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. wow bardzo ciekawy wywiad dzięki że się podzieliłaś :) ja od dziś odstawiłam gluten mam nadzieję że pomoże mi na trądzik :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajnie, że dzielisz się takimi artykułami. Sama robię podobny research, na temat wpływu diety na organizm. Ostatnio jest w Krakowie taka akcja, że można za darmo pójść na konsultację do dietetyka. Mierzą ci zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej, gęstość kości itp Po wstępnym badaniu tego typu dowiedziałam się, że mam wyjątkowo mało tłuszczu wokół organów wewnętrznych, co może być powodem problemów z tarczycą, trądziku, depresji i szeregu innych objawów (większość z nich mnie dotyczyła, ale nie udostępniałam dietetyczce tej informacji)

  OdpowiedzUsuń
 4. Umówiłam się na kolejną wizytę jutro w celu ustalenia jakiegoś planu działania, zobaczymy czego się dowiem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny artykuł. Mogłabyś napisać jak wygląda twój przykładowy jadłospis :) Z góry dziękuje

  OdpowiedzUsuń
 6. Pani doktor zmarła w 2005 roku, warto to zaznaczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak również warto zaznaczyć, że dzięki zmianie nawyków żywieniowych przedłużyła swoje życie ponad dwukrotnie (!) i gdy lekarze rozkładali ręce i prognozowali śmierć ona nie poddała się i sama się wyleczyła dietą

   Usuń
 7. Ogólnie mam mieszane trochę odczucia co do tych wszystkich zdrowych sposobów odżywiania, jedno jest pewne - w dzisiejszych czasach chemia jest prawie wszędzie. Czytałam książkę Pawlikowskiej o Chinach gdzie właśnie opisany jest sposób odżywiania "na ciepło", bo jedzenie potraw na zimno wcale nie jest zdrowe, gdyż nasz organizm musi zużyć dużo energii na podwyższenie temperatury do naszej temperatury ciała, po zjedzonym zimnym posiłku. Tak więc nie mam w tej chwili już pewności co jest dla nas lepsze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. można podgrzewać produkty do temp. 42 stopni C (chyba każdy już słyszał o tym, że miód dodany do gorącej herbaty traci właściwości? to samo tyczy się innych produktów, ale nikt o tym nie mówi…) i to jest optymalna temp. jedzenia - pokarmy gorące wcale nie są zdrowe - można się od jedzenia gorącego nabawić raka przełyku, dlatego zalecane jest odczekanie przed jedzeniem podgrzanej potrawy… a po co ją w ogóle mocno podgrzewać, to tylko skutkuje utratą enzymów i witamin… ja w tym widzę "surowym" jedzeniu widzę sens po prostu :)

   Usuń
  2. Dieta ta jest niebezpieczna. Nie dostarcza organizmowi wielu składników odżywczych. Nietolerancje laktozy powoduje brak lub niedobór w organizmie enzymu laktazy, nie dotyczy wszystkich dorosłych. Wykluczając mleko krowie i jego substancje pochodne z diety skazujemy się na niedobory wapnia ( psujące zęby, bule mięśni...), witaminy B2 (trądzik, zajady).... Podobnie z mięsem i produktami zbożowymi. Dodatkowo spożywanie dużych ilości cukrów prostych (obecnych w owocach) to bardzo wysoki glukozy we krwi. Taka dieta może prowadzić do śmierci.

   Usuń
  3. wybacz Isza, ale kogokolwiek kto twierdzi, że mleko KROWIE jest człowiekowi niezbędne widzę jako osobę niepoważną, bo po przeczytaniu wielu badań, artykułów i książek na temat produktów odzwierzęcych widzę jaki te produkty mają wpływ na cały organizm człowieka i nikt nie wmówi mi, że ssanie cycka krowy jest czymś normalnym… pewnie, że osoby, które będą pić mleko raz na długi czas i w niewielkiej ilości to mało co im zaszkodzi, ale gdyby wszyscy ci zaczeli pić mleko codziennie to poczuliby się tak jak ja kiedyś i nikomu tego nie życzę! mleko zawiera bakterie i wirusy, które nie są w stanie być usunięte nawet pod wpływem pasteryzacji i mój organizm niestety został zainfekowany bakterią MAP przez mleko krowie, a aktualnie walczę ze skutkami tego zakażenia i żaden lekarz nie jest w stanie mi pomóc, więc… NIGDY NIE BĘDĘ POLECAŁA PIĆ MLEKA KROWIEGO i jeśli ktoś nadal uważa, że mleko jest zdrowe to niech najpierw poczyta książki i badania na ten temat.
   *isza, pisze się bóle, a nie "bule"

   Usuń
 8. Ja również po przeczytaniu tego artykułu mam mieszane uczucia... Jako mozna powiedzieć fanka Stefanii Korżawskiej i po przeczytaniu prawie wszystkich jej ksiażek, wiem że ma ona zupełnie odmienne zdanie – propaguje jedzenie gotowane. Co do tego, ze jedzenie gotowane traci częśc witamin i mikroelementów to racja, ale Korżawska twierdzi, ze nasz organizm (a w szczególności osłabiony chorobami) nie poradzi sobie z przetworzeniem surowego pożywienia i mimo, ze jest w nim dużo witamin i mikroelementow to nie będzie w stanie ich przyswoic. Gotowane pozywienie natomiast ma mniej mikroelementow ale jest ich tyle ile potrzebujemy i nasz organizm potrafi je przyswoic . Korżawska wyleczyla juz mase ludzi, poczynając od siebie samej. Ja sama rowniez bylam pare miesiecy na jej diecie, włączając w to oczyszczenie organizmu i czulam sie swietnie . Napisz prosze co o tym sądzisz i czy czytalas moze jej ksiazki ;p. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. widzisz ja nie jestem "fanką" żadnej popularnej osoby, a swoje opinie kształtuję przez czytanie badań i książek na temat odżywiania, może dlatego nie wierzę ślepo we wszystko co mówi jedna osoba, a analizuje i dopiero potem, po przeczytaniu większej ilości informacji na dany temat się do niego ustosunkowuje. wiadomo, że nie wszystko co niegotowane będzie mogło zostać zjedzone - np. surowy nerkowiec jest toksyczny + surowego ziemniaka też bym nie zjadła, ale to nie oznacza, że WSZYSTKIE surowe owoce czy warzywa też będą toksyczne! osobom chorym polecam od rozpoczęcia jedzenia surowych, najłatwiej strawnych owoców, wątpię by im zaszkodziły :)

   Usuń
  2. Wasza wymiana zdan to czysta klotnia o to kto jest madrzejszy.Czytac sie tego nie chce.Ble
   A tak naprawde to kazdy czlowiek musi sprawdzic na sobie,co mu sluzy,jaki pokarm-surowy czy gotowany.

   Usuń
 9. Dzięki za szybką odpowiedź :)).Cóż, pewnie masz rację, iz nie powinno się wierzyć ślepo jednej osobie, ale kiedy pierwsza jej ksiązka wpadła w moje ręce, byłam w bardzo trudnej sytuacji, lęk coraz bardziej uniemożliwiał mi normalne funkcjonowanie, włosy wypadały garściami i stan cery coraz bardziej sie pogarszał. Wtedy nie znałam innych naturalnych metod umozliwiających samouzdrawianie. Postanowiłam przejśc na jakis czas na jej dietę i efekty naprawde były bardzo zadowalające. Teraz, kiedy zaczęłam sie tym tematem bardziej interesować, wiem ze istnieja inne metody, jednak mój sentyment do Korżawskiej pozostał. Słyszałam o tym, ze wiele ludzi zostało wyleczonych dzięki diecie warzywno-owocowej surowej, ale mimo wszystko bardziej przekonuje mnie metoda Korżawskiej, szczegolnie w zimie. Ile jednak ludzi tyle opinii, a jako ze mam podobne problemy do twoich, więc życzę Tobie i sobie abyśmy wyzdrowiały na diecie którą sobie wybrałaśmy :)). Śledze twoje poczynania i mocno trzymam kciuki za twoj sukces, mysle ze bardzo dużo zależy od naszej psychiki, motywacjii, wszystko jest w zasięgu naszych rąk :)))

  OdpowiedzUsuń
 10. Co sadzicie o cateringach dietetycznych ? Sam korzystam i musze przyznac, że jestem bardzo zadowolony, poniewaz ułatwia mi to zycie. Polecam Wam porównywarke cateringów dietetycznych , która znajdziecie na stronie https://dietly.pl .

  OdpowiedzUsuń
 11. Surowe jedzenie mi bardzo odpowiada lecz nie jestem przekonany do nasion i orzechow , nie czuje się po nich dobrze i podobno trzeba je długo moczyć by pozbyć się inhibitorow wzrostu itd Większość nasion i orzechow jest tez prozapalna poza chia lnem i konopiami wiec wydaje mi się ze już lepiej czasami zjesc gotowanego batata lub ziemniaka niż zajadać duże ilości orzechow, poza tym często mam kompulsy i zjadam je w dużych ilościach, często tez na orzechach niewidoczna jest gołym okiem pleśń - np orzechy włoskie wiec trzeba na to tez uważać

  OdpowiedzUsuń
 12. Skuteczna dieta odchudzająca opiera się na zrównoważonym podejściu do jedzenia i regularnym ćwiczeniom.

  OdpowiedzUsuń

© julia caban | Blogger Template Created by pipdig