Social icons

8 grudnia 2014

TRĄDZIK HORMONALNY - jak go rozpoznać i wyleczyć? Ważne informacje!

Tradzik hormonalny, często nazywany trądzikiem sterydowym czy trądzikiem osób dorosłych. Jeśli oglądaliście TEN film to wiecie, że zmagam się aktualnie z trądzikiem hormonalnym przy PCOS w wyniku brania antykoncepcji hormonalnej. Jest to problem coraz większej ilości kobiet i mężczyzn. Bardzo ciężko pozbyć się trądziku hormonalnego nie wiedząc nic o jego podłożu, dlatego postanowiłam przygotować dla Was notkę z najważniejszymi informacjami według dr Różańskiego.


wpływ hormonów płciowych na przebieg trądziku
"Estrogeny (np. estriol, estradiol, estron) poprzez obniżanie stężenia cholesterolu we krwi oraz wywoływanie zmian chemicznych i strukturalnych (np. zahamowanie nadmiernego rogowacenia naskórka i wyrodnienia gruczołów łojowych) w skórze zapobiegają rozwojowi trądziku. Zatem kobiety u których jest prawidłowe stężenie estrogenów we krwi, a niskie stężenie androgenów - nie cierpią na trądzik. Są takie dziewczyny, które nie wiedzą co to jest problem trądziku. Mają skórę jasną, gładką, elastyczną, bez przebarwień i przerośniętych porów czy wągrów, bez łojotoku. O takim stanie rzeczy decydują cechy dziedziczne, sposób odżywiania, a pełniej - tryb życia w okresie wczesnego dzieciństwa, przebyte choroby, a nawet miejsce zamieszkania."

"Progesteron nasila metabolizm przez zwiększenie ciepłoty ciała. Wzrost ciepłoty nasila reakcje biochemiczne w ustroju. Zwiększa owłosienie ciała, rozrost gruczołu mlekowego, podnosi ciśnienie krwi. Zwiększa krzepliwość krwi. Progestyny powodują wzrost masy ciała i nasilają procesy ropne (antygenowe). Zmieniają stosunki w stężeniach lipidów i cholesterolu co sprzyja powstawaniu zmian trądzikowych i kamicy żółciowej. Zatrzymany chlorek sodu oraz wzbudzone procesy ropne nasilają trądzik lub wręcz go indukują. Nadmiar progesteronu u kobiet objawia się więc nasilonym trądzikiem."

"Androgeny to zespół hormonów odkrytych początkowo u mężczyzn (z greki andros – męski, mężczyzna). Androgenne działanie polega na nadawaniu cech męskich (męskie obfite owłosienie na całym ciele z wyjątkiem głowy – skóry owłosionej czyli włosów na głowie; gruby męski głos, męska mimika twarzy, męskie narządy płciowe, zachowanie typowe dla mężczyzn, obfita tkanka mięśniowa szkieletowa itd.). Do androgennych hormonów należą: testosteron, dehydroepiandrosteron, androstenediol (prekursor testosteronu)."

"Androgeny działają anabolicznie, czyli nasilają wszelkie procesy syntezy związków azotowych, głównie białek; ponadto zwiększają rozrost włókien mięśniowych (nie ich liczbę, tylko masę zwiększają), nasilają wytwarzanie włókienek kolagenowych w tkance łącznej, zatrzymują wodę, chlorek sodu, fosfor i wapń w ustroju; pobudzają procesy regeneracji tkanek i rozrost kości. U mężczyzn odpowiedzialne są za wytworzenie męskich cech płciowych, za przebieg spermatogenezy, popęd płciowy, erekcję i ejakulację. Wzrost stężenia testosteronu powoduje łysienie na głowie przy zwiększonym zarośnie na twarzy i pozostałych okolicach ciała; jest to łysienie androgenne, typowe dla mężczyzn z wysokim poziomem testosteronu. Androgeny czynią skórę grubszą, twardszą, silniej wybarwioną. Pobudzają wydzielanie gruczołów łojowych, sprzyjają degeneracji mieszków włosowych i powstawaniu ropni oraz zmian trądzikowych."

"Nadmiar dehydroepiandrosteronu nadnerczy lub testosteronu z komórek wnękowych jajników u kobiet powoduje nadmierne owłosienie kończyn i twarzy (wąsik u dziewcząt i kobiet dojrzałych, owłosione baki), obfite zmiany trądzikowe, małe lub niedorozwinięte piersi, owłosione otoczki sutek, łojotok, zaburzenia mięsiączkowania. Oczywiście w tych przypadkach trądzik u dziewcząt jest nasilony, często bliznowaciejący i oporny na standardowe leczenie."

"Substancje antyandogenne korzystnie będą działały w terapii trądziku. Oczywiście od razu informuję, że na takie leczenie mogą sobie pozwolić jedynie dziewczyny i kobiety. Trudno przecież pozbawiać chłopców i mężczyzn działania hormonów, które nadają im męskość."

substancje antyandogenne 
"Pochodne sitosterolu działają antyandrogennie, zmniejszają stężenie cholesterolu we krwi, regulują gospodarkę wodno-elektrolitową i tłuszczową. Po 3-6 miesięcznym stosowaniu hamują występowanie zmian trądzikowych spowodowanych nadwyżką dehydroepiandrosteronu i testosteronu. Są skuteczne i bezpieczne w stosowaniu. Pochodzenia naturalnego. Mogą być stosowane u mężczyzn od 20 roku życia, ale nie dłużej niż 6 miesięcy. Zapobiegają nowotworom narządów płciowych i miażdżycy. Zalecam również do leczenia trądziku sterydowego. Preparaty sitosterolowe: Poldanen (Herbapol) – tabl. powl. – 1-2 tabl. 2 razy dz. przez 4 tygodnie, potem 1 tabl. 2 razy dz.; Tadenan (Debat) – kaps. 25 i 50 mg – 2 kaps. 25 mg lub 1 kaps. 50 mg 2 razy dz.; Prostationin (Pharmaton) – kaps. – 1 kaps. 2 razy dz. przez 3-4 miesiące."

jak rozwija się trądzik hormonalny?
"Hormony sterydowe uzyskują wysokie stężenie w skórze i w warstwie podskórnej oddziałując bezpośrednio na jej skład chemiczny, strukturalny i tym samym rozwój zmian trądzikowych. Ponadto działają one immunosupresyjnie, czyli obniżają reakcje i odporność immunologiczną skóry. Skóra staje się bezbronna na działanie bakterii (gronkowców i paciorkowców)."

"Bakterie trądzikotwórcze mają więc sprzyjające warunki do rozwoju. Kumulują i namnażają się w komórkach zawieszonych w wysięku oraz w nim samym, potem przyczyniają się do rozwoju procesu ropnego.

Przede wszystkim często nie ropieją zupełnie, lecz częściowo i u podstawy (głęboko w skórze). Niemożliwe staje się więc przebicie i wyduszenie ropy, pomimo, że jest ona wyczuwalna w głębi. Rzadko kiedy ulega jednak przebiciu i raczej ma tendencje do powolnej resorpcji. Grudki pozostają długo, około 10-12 dni, są bolesne lub niebolesne, różowawe, twarde, przy przebiciu igiełką i wygnieceniu wydzielają klarowny lub lekko żółtawy płyn, często po prostu krwawią. Nie cofają się pod wpływem antybiotyków, rivanolu, roztworu chinozolu. Cofają się pod wpływem roztworu kalium hypermanganicum, octanu glinu, dermatolu, taniny i niektórych środków roślinnych (np. octu arnikowego).

Zmiany trądzikowe skupiają się głównie na policzkach, wokół ust, nosa i na brodzie. Obserwuje się także krostki wokół oczu. Nie jest to jednak regułą i równie obficie mogą być rozmieszczone na czole.


source: http://joannemarks.com.au/face-map-guide-acne-treatment/

Podczas terapii zmiany nie poddają się antybiotykom. Natomiast przysychają pod wpływem prostych zasypek czy płynów wysuszających (etanolowy roztwór rezorcyny, zawiesiny siarki, alkoholowy roztwór kwasu galusowego lub salicylowego)."

W następnych notkach z tej serii skupię się na leczeniu trądziku hormonalnego/dorosłego.

Moje kanały YouTube: JULIA YouTubeJULtube i naZDROWIE
Zapraszam na moją stronę Facebook, Instagram i Twitter

source:
http://rozanski.ch/acnesteroidea.htm

27 komentarzy

 1. Ja jak na razie zmagam się z trądzikiem młodzieńczym - genetyka w moim przypadku. :/
  Fajnie, że to wszystko tak dokładnie i nie za bardzo skomplikowanie wyjaśniłaś. Pozdrawiam gorąco i zapraszam! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie trądzik pojawił się dopiero po 19 r.ż. Wcześniej nie wiedziałam co to jest. Nie miałam tego rodzaju trądziku. Dobrze wiedzieć o tym rodzaju, czekam na post dotyczący leczenia, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Próbuję się leczyć na ten rodzaj trądziku od wielu, wielu lat..niestety na własną rękę bo nie ufam już dermatologom...Czy uważasz, że przyjmowanie Poldamenu może być pomocne? jestem gotowa na wszystko, ale chcialam zapytac Ciebie co o tym sądzisz? Jaki jest Twój plan leczenia? będę wdzięczna za odpowiedz:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również jestem ciekawa Poldamenu. Wszędzie piszą, że mogą go stosować tylko mężczyźni. Jak to jest?

   Usuń
  2. dużo o tym czytałam i postanowiłam, że sama sprawdzę na sobie ;) dużo dziewczyn stosowało i było zadowolonych - składnik tego leku dla mężczyzn może być stosowany przez kobiety - gorsze skutki byłyby gdyby stosował to młody mężczyzna, bo pozbawia go cech męskich i wtedy już lepiej być ostrożnym :)

   Usuń
 4. kochanaaaa czekam niecierpliwie na notkę o leczeniu bo ja prawdopodobnie mam też trądzik hormonalny skupiony tylko na policzkach mam pełno zaskórników który zmieniają się w stany zapalne co prawda u dermatologa nie byłam już dawno(kiedyś miałam epiudo, differin itp) ale pomogło na któtką metę) zaciekawiłaś mnie tymi tabletkami. jak myślisz czy lepiej konsultować z lekarzem jak chcę zacząć brać? czytałam w internecie opinie ponoć dziewczynom pomogły na trądzik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zawsze lepiej to skonsultować z lekarzem :)

   Usuń
 5. Trądzik jest straszny, moja skóra w wakacje i po nich wyglądała okropnie aż się wstydziłam pokazac komukolwiek. Teraz jestem podczas kuracji retinoidami doustnie i jest dużo lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Napiszę to ogólnie (miałam odpowiedzieć na konkretny komentarz, ale widzę, że jest ich więcej i pewnie nadal będą się pojawiać)

  Nie dziwię się, że dermatolog nie może pomóc na ten rodzaj trądziku, bo niby na podstawie czego? Wyczyta z oczu? Trzeba zrobić badania hormonalne i iść do endokrynologa. Hormony to nie są żarty. Już się przekonałam na własnej skórze. Mi też żaden dermatolog nie umiał pomóc, ciągle dostawałam te same maści. Jak się smarowałam to było ok, jak przestawałam to trądzik wracał. Teraz biorę leki na regulację hormonów (nie hormony!!!) i trądzik cudownie zniknął, leczę tylko blizny i przebarwienia. I nie ma co problemu lekceważyć, bo później może się okazać, że ma się problemy właśnie z jajnikami i nadnerczami. I trądzik przy tych problemach to akurat pikuś. Ja już walczyłam na różne sposoby z lepszym lub gorszym skutkiem, ale lepiej znaleźć zaufanego lekarza, a przede wszystkim zrobić serię badań. Ja zrobiłam 2 badania hormonalne, poszłam do profesora (z innego miasta) i popatrzył na mnie jak na idiotkę że gdzie to robią takie pojedyncze badania, to musi być cała seria żeby postawić jakąkolwiek diagnozę. Należy pamiętać, że dermatolog jest owszem od chorób skórnych, ale jeśli przyczyna leży wewnątrz to nic nie pomoże. Przyczyny nie wyleczy, a jedynie uda mu się zaleczyć na jakiś czas skutek z większym lub mniejszym sukcesem. I nigdy, przenigdy nie zgodziłabym się na branie hormonów lub retinoidów doustnie. Był taki czas, że miałam ropną krostę jedną przy drugiej i do tego ogromne gule, ale jednak moje zdrowie jest dla mnie ważniejsze niż wygląd mojej twarzy. Dzięki Bogu trafiłam na świetnego lekarza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. purrpurr napisz proszę, gdzie ten lekarz przyjmuje i jakieś namiary na niego. Oczywiście cierpię na ten sam problem....

   Usuń
  2. Bardzo cię proszę żebyś podała mi namiary na tego lekarza. Od ponad 2 lat nie mam miesiączki, wskutek gługiego odchudzania, na wadze przybrałam i to dużo, ale miesiączki brak. Twarz to koszmar, żaden makijaż tego nie zakrywa. Już brak mi nadziei...proszę o namiar!

   Usuń
  3. Hej, wiem co przechodzisz.
   Przez ponad pół roku nie miałam miesiączki (sterydy) po czym zaczęłam stosować miętę-piłam 2 szklanki wywaru z suszonej mięty i lukrecję-1 szkl. codziennie-choć bywało, że co 2-3 dni (dla mnie okropny smak;) i niecały miesiąc a miesiączka sama wróciła...bez lekarzy, bez farmaceutycznych leków, tylko zioła, zdrowe odżywianie, ruch, a bardzo ważne to nauczyc sie słuchać swojego organizmu.
   pozdrawiam
   Milena

   Usuń
  4. Witajcie, mam 37 lat i...problem z trądzikiem :( Leczyłam się u wielu lekarzy, przez wiele lat stosowałam antykoncepcję, co dawało efekt czystej cery. Niestety przyczyniło się do zmian w piersiach - torbiele. Nie chcę już dłużej brać hormonów, czuję, że organizm ogólnie źle to znosi. Ostatnio leczyłam się u ginekologa-endokrynologa, zrobił badania hormonów, dostałam tabletki na poprawienie cery, nie hormonalne ( spironol) ale cóż z tego jak źle się po nich czuję, jestem śpiąca a poza tym w skutach ubocznych tez są guzy piersi. Odstawiłam bo się boję. PURRPURR, jeśli możesz mi pomóc prześlij proszę na maila kontakt do tego lekarza, który Tobie pomógł. Będę Ci bardzo wdzięczna. marteczkal@wp.pl

   Usuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 8. Trądzik to jest jedna z najgorszych rzeczy, która może spotkać kobietę w młodym wieku. Sama też mam. Przed każdą miesiączką mi się pojawia. Czuje się z tym źle. Zmniejsza moje samopoczucie, nie akceptuję samej siebie i mam depresje.

  OdpowiedzUsuń
 9. JULIA !!!!!!!!!!!!!!!!! wydaje mi się, że na 100% przyczyna Twojej choroby to nietolerancje pokarmowe., jeśli chodzi o Crohna, reszta to na bank skutki uboczne leków hormonalnych. Robiłaś sobie kiedyś testy na nietolerancję?? Jeżeli jesteś w trakcie robienia badań zrób jeszcze w kierunku na celiakię. Powodzenia, liczę na to,że pomogłam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hej kochana :* tak, robiłam testy na nietolerancje pokarmowe - zaczęłam już kurację, tutaj o niej mówię: [link]

   Usuń
 10. oj to ja chyba mam trądzik hormonalny:-( nadmiar dehydroepiandrosteronu nadnerczy coś tam chyba.. już prawie na całej twarzy,zbadam się i się przekonamy. :/ słyszałam, że olej lniany, ogólnie siemię lniane, olej z wiesiołka i odstawienie cukru pomaga na unormowanie hormonów. Jeśli okaże się, że mam na pewno ten trądzik hormonalny to zacznę to wprowadzać w życie.. Powodzenia nam wszystkim.

  OdpowiedzUsuń
 11. miałąm trądzik, kiedy miałam 14 lat, później nie miałam. ale teraz znowu mam :/ co robić, bo już nic nie pomaga. ;(

  OdpowiedzUsuń
 12. Cześć Julia! :) oglądam Twój kanał na YT i czekam z niecierpliwością na kolejne filmiki :) mam pytanie: czy znasz może jakieś sposoby na trądzik różowaty w początkowym stadium? nie byłam u dermatologa, ponieważ nie ufam zbytnio lekarzom tej specjalizacji... może są jakieś naturalne metody na ten typ trądziku? dodam że mam 19 lat... pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. chyba u mnie właśnie hormony bdą przyczyną... Jeśli isotretynoina nie pomaga...

  OdpowiedzUsuń
 14. Wow! Przez przypadek trafiłam na Twój blog!
  Jesteś niesamowita! Świetne artykuły!
  Cieszę się również, że trafiłam na ten wpis odnośnie trądziku u dziewczyn związany z zaburzeniami hormonalnymi.
  Zaczęłam szukać kolejnego artykułu: "W następnych notkach z tej serii skupię się na leczeniu trądziku hormonalnego/dorosłego." niestety tego jeszcze nie ma.
  Mam jednak nadzieję, że jednak wrócisz do tego tematu i napiszesz o skutecznych metodach leczenia.
  Pozdrawiam serdecznie,
  Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sprawdź pod tym linkiem: http://www.juliacaban.pl/search?q=tr%C4%85dzik+hormonalny :) sama walczę z trądzikiem hormonalnym metodą prób i błędów, ponieważ stosuję tylko metody naturalne, ale aktualnie jestem z efektów zadowolona :) niedługo wstawię na ten temat nowy film na mój kanał!

   Usuń
 15. Dziewczyny jakie badania hormonalne robilyscie ? Ja cierpię na tradzik od kilkunastu lat. Każdy lekarz przepisuje mi albo maści które pala mu twarz albo tabletki antykoncepcyjne których nie chce juz brać bo nie pomagają

  OdpowiedzUsuń