miło Cię tutaj widzieć 👋🏻

HORMONY - typy hormonów i zaburzeń hormonalnych

Dzisiaj przygotowałam dla Was notkę o hormonach. Są tu zawarte bardzo istotne informacje, więc jeśli masz problemy z hormonami, trądzikiem, wypadaniem włosów itd. to powinnaś to przeczytać.

hormony

"Estrogeny
Należą do hormonów płciowych. Jest to grupa związków chemicznych o budowie sterydowej, wydzielanych przede wszystkim przez jajniki (cykl miesiączkowy), ale również w niewielkich ilościach przez jądra i korę nadnerczy.
Są hormonami niezbędnymi dla prawidłowego rozwoju kobiety: wykształcenia narządu rodnego, gruczołów piersiowych, kobiecego typu owłosienia oraz prawidłowego przebiegu cyklu miesiączkowego i ciąży. Udowodniono, że duża część komórek i tkanek organizmu ma receptory dla estrogenów, to znaczy struktury wrażliwe na ich działanie. Poza narządem rodnym i gruczołami piersiowymi estrogeny oddziaływują na mózg, układ sercowo - naczyniowy, kości, skórę i wiele innych narządów. Od pokwitania do okresu menopauzy (tj. ostatniej miesiączki) głównym źródłem estradiolu są jajniki. Po menopauzie aktywność jajników ustaje. Pojawia się niedobór estradiolu i progesteronu.

Gestageny
Grupa hormonów steroidowych, które służą przygotowaniu organizmu kobiety do zajścia a następnie utrzymania ciąży. Głównym przedstawicielem gestagenów jest progesteron.

Progesteron
Steroidowy żeński hormon płciowy wytwarzany przez ciałko żółte i łożysko (w czasie ciąży). Najważniejszy hormon wydzielany przez gonady (jajniki i jądra).
Wydzielanie progesteronu wzrasta po owulacji, co przygotowuje błonę śluzową macicy na ewentualne przyjęcie zapłodnionego jaja hamuje skurcze macicy wstrzymuje dojrzewanie pęcherzyków Graafa.
Hormon ten umożliwia implantację zapłodnionego jaja w błonie śluzowej macicy i utrzymanie ciąży. Jeśli do ciąży nie dojdzie, wydzielanie progesteronu zmniejsza się i dochodzi do menstruacji. W przeciwnym wypadku progesteron zaczyna być wytwarzany także przez łożysko i do piątego miesiąca ciąży jego produkcja jest na tyle duża, że ciałko żółte nie jest niezbędne do dalszego utrzymania ciąży.
W lecznictwie progesteron stosowany jest zapobiegawczo przy ryzyku poronienia, niewydolności ciałka żółtego, zatruciu ciążowym, zaburzeniach miesiączkowania.

Testosteron (Testosterone, ATC: G 03 BA 03) 
Podstawowy męski steroidowy hormon płciowy należący do androgenów. Jest produkowany przez komórki śródmiąższowe Leydiga w jądrach, a także w niewielkich ilościach przez korę nadnerczy, jajniki i łożysko.
W tkankach docelowych dochodzi do przemiany testosteronu w 2,5 raza silniejszą formę 5-α-dihydrotestosteron. Aby wywrzeć swoje działanie biologiczne testosteron łączy się z receptorami dla hormonów sterydowych znajdujących się w cytoplazmie i jądrze komórek efektorowych. Po połączeniu dochodzi do zmian konformacji, które umożliwiają przyłączenie do specyficznych sekwencji nukleotydowych łańcucha DNA. W wyniku tego dochodzi do zmian aktywności transkrypcyjnej określonych genów.
Testosteron spełnia szereg istotnych funkcji:
- kształtowanie płci i cech płciowych w życiu płodowym
- wpływa na spermatogenezę (proces powstawania i dojrzewania plemników)
- wykształcanie się wtórnych cech płciowych (budowa ciała, głos, typ owłosienia itp)
- wpływ anaboliczny (zwiększenie masy mięśniowej itp.)
- wpływ na libido."


zaburzenia hormonalne i typy

"Typ estrogenny (wysoki poziom estrogenów):
- budowa ciała: otyłe lub drobnej budowy, niskie
- duże sutki
- suche włosy, sucha skóra
- choleryczki
- występuje zespół napięcia przedmiesiączkowego
- miesiączki obfite
- wczesna pierwsza miesiączka
- w pierwszym trymestrze ciąży silne wymioty
Objawy dominacji estrogenowej to m.in. przedwczesne starzenie się, spadek libido, zmęczenie, zaburzenia snu, chwiejność nastrojów, a także alergie, astma, pokrzywka, egzemy, bóle głowy, niedocukrzenie, spowolniony metabolizm, niepłodność, niedoczynność tarczycy oraz dolegliwości pęcherzyka żółciowego.
W następstwie dominacji estrogenowej możemy cierpieć na nadwagę, osteoporozę, zatrzymanie wody w organizmie, podwyższone ciśnienie, nieregularne miesiączki. Wzrasta wówczas ryzyko zakrzepicy. Wysoki poziom estrogenów prowadzi zawsze do gwałtownego rozrostu błony śluzowej macicy, co grozi powstawaniem mięśniaków.

Typ gestagenny (wysoki poziom progesteronu):
- budowa ciała: wysokie, męskie proporcje
- spokojne
- nie mają objawów napięcia przedmiesiączkowego
- mogą mieć bolesne miesiączki
- miesiączki zwykle skąpe
- późno pierwsza miesiączka,
- progestyny mogą nasilać trądzik u kobiet
Nadmiar progesteronu zawsze objawia się trądzikiem i nadmiernym owłosieniem ciała oraz łojotokiem. Nadmiar progesteronu przy równoczesnym niedoborze estrogenów powoduje, że gruczoły piersiowe nie rozwijają się, a skóra oraz włosy nabierają cech męskich.

Typ androgenny (przewaga męskich hormonów płciowych - testosteronu):
nadmiar męskich hormonów u kobiet, objawia się:
- zwiększonym owłosieniem
- zaburzeniem miesiączkowania
- zmianami skórnymi z łojotokiem
- trądzikiem na twarzy i plecach
- otyłością
- niepłodnością
- niekiedy stanami depresyjnymi
Nadmiar nadmiar testosteronu u kobiet objawia się silnym łojotokiem, szybkim i nadmiernym rogowaceniem gruczołów łojowych, rogowaceniem mieszków włosowych, twardszą skórą, obfitym owłosieniem kończyn, okolic sutków, brzucha, okolicy krzyżowej, brody oraz pojawieniem się wąsów. Owłosienie jest mniej lub bardziej nasilone(wirylizacja). Przejawia się to także małymi piersiami, skąpą wyściółką tłuszczową spojenia łonowego i warg sromowych, licznymi zaskórnikami i obfitymi zmianami trądzikowymi, a także nadmiernym poceniem, i często chłodnym lub bojowym usposobieniem kobiety. Dziewczęta takie często mają obfity zarost na karku oraz na skroniach, zaburzenia miesiączkowe i bolesne miesiączkowanie. Budowa ciała dziewcząt z nadmiarem DHEA jest nieco chłopięca(maskulinizacja). Androgeny nasilają objawy trądzikowe, łysienie typu męskiego a także zaburzenia płodności."

Więcej o hormonach pisałam tutaj:
PCOS, czyli wszystko co powinnaś wiedzieć o ZESPOLE POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW
TRĄDZIK HORMONALNY - jak go rozpoznać i wyleczyć? Ważne informacje!
HORMONY - wszystko co musisz o nich wiedzieć!


Moje kanały YouTube: JULIA YouTubeJULtube i naZDROWIE
Zapraszam na moją stronę Facebook, Instagram i Twitter

source:
http://www.laboratoriumurody.pl/forum/ujedrnienie-piersi,t576,90.html
http://rozanski.ch/forum/index.php?topic=841.0
pl.wikipedia.org/wiki/Spermatogeneza
http://pl.wikipedia.org/wiki/Hormony
http://weheartit.com/entry/153211866/search?context_type=search&context_user=Luunjaa&page=2&query=hormones&sort=most_popular
SHARE:

8 komentarzy

 1. Julio, proszę o pomoc. Bardzo ciekawy podział zamieściła ale nadal trudno mi się gdziekolwiek dopasować. Podpowiem tylko, że jedyne tabletki, które działają na mój trądzik i nastrój to Belara. Coś ta wiedza pomoże ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana, napisz do mnie prywatną wiadomość na FB - postaram się pomóc :)

   Usuń
 2. Dobrze, że moje tabsy wszystko mi uregulowały,bo bym dłużej nie wytrzymała tej huśtawki! Bardzo rzeczowy post, zaglądając do Ciebie zawsze sie dowiem czegoś nowego:)

  Zapraszam na mój najnowszy post:
  http://alanja.blogspot.com/2015/02/zote-dodatki-sh-basics-i-futrzany.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana, bądź ostrożna z syntetycznymi hormonami, ponieważ mnie one zniszczyły zdrowie :(

   Usuń
 3. Hej, mam podwyższony poziom progesteronu, problem z trądzikiem i strasznie wypadają mi włosy do tego rozdwajają mi się paznokcie, możesz mi coś doradzić?

  OdpowiedzUsuń
 4. a jeśli pasuję do dwóch opisów?

  OdpowiedzUsuń
 5. Początkowo myślałem, że mam bardzo wolny metabolizm i dlatego nie mogę schudnąć. Po wielu latach udałem się do http://medicus.com.pl/ we Wrocławiu, gdzie skierowano mnie na badania endokrynologiczne i okazało się, że powodem mojej otyłości jest choroba tarczycy powodująca niewłaściwą gospodarkę hormonalną

  OdpowiedzUsuń

© julia caban | Blogger Template Created by pipdig