miło Cię tutaj widzieć 👋🏻

L-Glutamina - 10 udowodnionych właściwości! Jak stosować l-glutaminę? Dlaczego warto ją wprowadzić do diety?

Glutamina jest jednym z trzech najliczniej występujących aminokwasów we krwi i mózgu. Jest ona neuroprzekaźnikiem inhibitorowym i działa jako prekursor aminokwasu GABA.
Wywiera istotny wpływ na ból, stres, odczucie niepokoju i depresję oraz choroby wywołane przez stres.Glutamina wywiera istotny wpływ na ból, stres, odczucie niepokoju i depresje oraz choroby wywołane przez stres. Zapewnia mózgowi istotne źródła paliwa w przypadku niskiego poziomu cukru we krwi. Glutamina jest najważniejszym składnikiem odżywczym dla przewodu jelitowego. W czasie choroby organizm wykorzystuje glutaminę do naprawy tkanki w nerkach, jelitach i wątrobie. Glutamina także wspiera rozwój trzustki.
Obecnie coraz więcej osób zmaga się z "zespołem nieszczelnych jelit". Jelita stają się bardziej przepuszczalne, co pozwala przeniknąć do obiegu substancjom i pokarmom, które w normalnych warunkach są blokowane. Mogą przez to powstawać alergie pokarmowe i choroby autoimmunologiczne. Glutamina pomaga jelitom się zagoić i zmniejsza ich przepuszczalność, dodatkowo pomaga również w leczeniu wrzodów żołądka.
1. Poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego
Jest istotnym składnikiem odżywczym dla jelit.

2. Pomaga leczyć wrzody i nieszczelnego jelita
Pomaga odbudować jelita oraz ochrania przed dalszymi uszkodzeniami.

3. Jest istotnym neuroprzekaźnikiem w mózgu
Usprawnia pamięć i koncentrację. "L-glutamina pokonuje barierę krew-mózg, gdzie jest przekształcana do kwasu glutaminowego będącego głównym źródłem paliwa dla mózgu."

4. L-glutamina przeciwdziała IBS i biegunce
 Reguluje produkcję śluzu i ilość wypróżnień. "Glutamina jest ważnym składnikiem tkanki łącznej układu jelitowego. Wy­kazano, że suplementacja zapobiega a nawet odwraca nadmierną przeni­kalność jelit (zespół nieszczelnych jelit)."

5. Wspomaga wzrost mięśni
Przeciwdziała zanikowi mięśni. "Glutamina jest najliczniejszym aminokwasem w mięśniach szkieletowych ludzi. Przeciążenie mięśni na przykład podczas intensywnych ćwiczeń skutkuje wzrostem zapotrzebowania na tę substancję odżywczą."

6. Poprawia wydolność i wytrzymałość

7. Poprawia przemianę materii i działa jak środek przeciwwrzodowy
Pomaga usuwać toksyny z organizmu. "Glutamina jako główny składnik wyściółki układu trawiennego przyspiesza tempo gojenia się wrzodów trawiennych."

8. Hamuje apetyt na cukier i alkohol
"W badaniach klinicznych stwierdzono, że wskutek wpływu suplementa­cji glutaminą na chemię mózgu znacznie zmniejsza się głód alkoholowy."

9. Przeciwdziała powstawaniu nowotworów

10. Reguluje poziom cukru we krwi i przeciwdziała cukrzycy
dostępność: tutaj


Vega, Sport, Performance Protein, Powder, Vanilla z ogromną dawką l-glutaminy
Jak stosować l-glutaminę?
 Steven Wright zaleca rozpocząć dawkowanie od 2,5 g dwa razy dziennie po posiłku (rano i wieczorem), a następnie co dwa dni zwiększać dawkę o kolejne 2,5 g (przez 14 dni). Czyli pierwsze dwa dni bierzemy 2,5 g x 2 dziennie, a trzeciego i czwartego dnia 5 g x 2 dziennie, piątego i szóstego dnia 7,5 g x 2 dziennie itd. Po 2 tygodniach można przyjmować dziennie łącznie 40 g l-glutaminy (to maksymalna dawka dzienna).
Moje kanały YouTube: JULIA YouTubeJULtube i naZDROWIE
Zapraszam na moją stronę Facebook, Instagram i Twitter

Informacje tu zawarte służą wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, nigdy nie mogą zastąpić opinii pracownika służby zdrowia.
source:
http://www.solgar.pl/produkty/aminokwasy-i-proteiny/l-glutamina-500-mg
http://draxe.com/l-glutamine-benefits-side-effects-dosage/
SHARE:

6 komentarzy

 1. Szukałam takiego artykułu. Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem ciekawa w jakiej ilości Ty stosujesz glutaminę? Czy jest ona obecna w Twojej suplementacji każdego dnia? Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, staram się spożywać ok. 5 g dziennie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Julia kupiłam l-glutamine now sports,zastanawiam się od ilu tabletek powinnam zacząć? I o ile zwiększać dawkę:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależy od zawartości l-glutaminy w tabletce - zobacz ostatni akapit tego wpisu, bo tam napisałam ile gram dziennie należy spożywać i o ile dziennie gram zwiększać :)

   Usuń
 5. Czy od glutaminy się tyje?

  OdpowiedzUsuń

© julia caban | Blogger Template Created by pipdig