miło Cię tutaj widzieć 👋🏻

Jak znaleźć pasję w życiu?

Jak znaleźć swoje hobby, pasję i cel w życiu?Czym jest pasja?


Warto zacząć od definicji ze słownika PWN - pasja to "wielkie zamiłowanie do czegoś", zainteresowanie to "chęć dowiedzenia się o czymś lub zobaczenia czegoś" i "pociąg, sympatia do kogoś", a hobby to "szczególne zamiłowanie do czegoś".

Czy mogę mieć tylko jedną pasję w życiu?


Nie rodzimy się z talentem. To przekonanie, że jest nam przeznaczona tylko jedna rzecz, którą będziemy kochać i robić całe życie jest mylne.

Prawdą jest, że możemy pasjonować się jednocześnie wieloma rzeczami. Dobrze jest jednak wybrać jedną pasję, która na dany moment w życiu jest tą odpowiednią. To na niej powinniśmy się skupić niż próbować robić wiele rzeczy na raz. Taki 'multi-tasking' rzadko komu wychodzi na dobre.

Czas mamy ograniczony, a by być w czymś naprawdę dobrym trzeba nie tylko poświęcić sporo pracy, ale także i czasu.

Jak znaleźć swoją pasję w życiu?


Przede wszystkim trzeba być otwartym. Łapać okazje i podejmować jak najwiecej działań.
Wtedy dopiero mamy szanse znaleźć w życiu coś co spodoba nam się na tyle, że poświęcimy się temu w 100%.

Skąd mam wiedzieć, że znalazłem swoją pasję i cel?


Jeśli lubisz to co robisz i daje Ci to niesamowitą przyjemność i satysfakcję to znaczy, że to jest to. To może być najprostsza rzecz. Gotowanie, śpiewanie, pisanie, fotografowanie, taniec, szycie, programowanie, podróżowanie, sport, nauczanie, aktorstwo, sprzątanie itd. Napiszcie w komentarzu jaka jest Wasza pasja.
Czy są pasje lepsze i gorsze? Nie, to my sami kategoryzujemy różne zajęcia. 
Czy wolałbyś być najlepszym kucharzem czy najgorszym aktorem?Talent i pasję trzeba kształcić


Możesz być dobry albo słaby w tym co robisz. Jedynie praca i czas są w stanie dać efekty.
Każdy jest w stanie zbudować talent i pasję. Trzeba być pokornym i otwartym na krytykę. Nikt nie jest idealny, każdy jakoś zaczynał. Jednak Ci co osiągnęli największy sukces przeżyli w życiu mnóstwo porażek. To dzięki nim zdobyli wiedzę, byli w stanie naprawić błędy i cały czas się uczyli/uczą (bez względu na wiek).Cierpliwość, czas, dużo pracy i wytrwałość


Prawdą jest, że nie musisz być najlepszy w tym co robisz - ważne, by Twoja praca sprawiała Ci przyjemność. Jednak to przekonanie, że stajesz się coraz lepszy w tym co robisz jest bezcenne, dlatego stanie w miejscu, brak rozwoju chyba mało kogo satysfakcjonuje.
Wymagana jest cierpliwość, dużo pracy oraz czasu, by stać się w czymś dobrym.

Rób to dla siebie


Ważne jest, by tworzyć swoją pasję w pierwszej kolejności dla siebie. Jeśli robimy coś tylko i wyłącznie by zadowolić innych to szybko się "wypalimy". Nie każdemu będzie się podobało to co robimy, będziemy krytykowani. A jaki jest sens tworzenia czegoś tylko dla innych jeśli im się to nie podoba?
Jeśli nasza pasja sama w sobie nie sprawia nam przyjemności, a jedynie ocena innych i miłe komentarze od bliskich to nie jest to najlepsza podstawa do jej budowania.


Proces tworzenia tak samo ważny jak efekty pracy?

Gdy będziemy skupiać się tylko na efektach i na tym czy to co robimy zostanie zaakceptowane i spodoba się innym to niestety szybko się poddamy, jeszcze przed stworzeniem czegoś rzeczywiście dobrego. Jeśli jednak lubimy sam proces tworzenia to damy sobie szansę na stanie się mistrzami w tym co robimy.Czy na pasji można zarobić?


Tak! Pierwsze pieniądze na swojej pasji zaczęłam zarabiać jeszcze w podstawówce. Gdy nauczyłam się programować w HTML, później założyłam swoją pierwszą stronę i robiłam szablony na strony internetowe na zamówienie. To daje niesamowitą satysfakcję i ciężko nie być za to wdzięcznym każdego dnia, a wiadomo wdzięczność budzi w nas poczucie szczęścia. Każdemu życzę z całego serca, by jego pasja stała się również jego pracą. 
Ile czasu muszę poświęcić na pasję, by stała się moją pracą?


Czasami miesiąc czy rok nie wystarcza by pasja przeistoczyła się w pracę, z której można się utrzymać. Niektórym nie zależy, by ich hobby było ich pracą. Robią to bo lubią, a by zarobić na życie pracują na etacie. Wiadomo, że to ogranicza ich czas na kultywowanie pasji, a to jak wcześniej wspominałam opóźnia rozwój pasji i uzyskanie lepszych efektów w krótkim czasie. Nie jest to nic złego, uczy nas to cierpliwości i w moim odczuciu ma dużo pozytywnych skutków.

Co się stanie gdy osiągniemy swój cel w życiu?


Celi w życiu możemy mieć wiele, mogą się one również zmieniać tak często jak zmienia się nasze życie i my sami.Czy gdy osiągnę cel w życiu to w końcu będę szczęśliwy?


Jeśli myślimy, że osiągając wymarzony cel nagle staniemy się szczęśliwy to jesteśmy głęboko w błędzie. Tak jak pisałam wcześniej - to nie cel, a sam proces dochodzenia do celu powinien dawać nam satysfakcję.

Zreszta jeśli faktycznie osiągnięcie celu dałoby nam szczęście to pomyślmy nad tym co byśmy czuli po uzyskaniu tego celu? Jeśli to był sens naszego życia to oznacza ze jesteśmy juz spełnieni i możemy umierać bo nic lepszego juz nas nie spotka? Czy tego na pewno chcemy?Co jeśli nie mogę znaleźć pasji w życiu?


Warto otworzyć się na świat i zacząć działać - podjąć pracę, wolontariat. Nawet jeśli ta praca nie jest spełnieniem naszych marzeń to może otworzy nas lub nasze możliwości i przybliży do znalezienia pasji. 

Nic nie robienie, czekanie aż pasja "sama do nas przyjdzie" jest najgorszą rzeczą. Nawet jeśli czujemy się zdołowani gdy widzimy, że wszyscy znajomi robią w życiu to co kochają, a my nadal nie wiemy co jest naszą pasją. 

Trzeba działać! Szukaj, ucz się, pracuj. Potrzebujemy tych doświadczeń (dobrych i złych tak samo), by lepiej poznać samych siebie, a znając siebie będziemy lepiej wiedzieli co faktycznie potrzebujmy.
Moje kanały YouTube: Julia Caban kanał YouTubeJULtube i naZDROWIE
Zapraszam na moją stronę Facebook, Instagram i Twitter
SHARE:

3 komentarze

 1. Fajny post :)

  Pozdrawiam Zocha :)
  http://www.zocha-fashion.pl/

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się w 100% :) Trzeba się otworzyć, szukać, uczyć... A może coś, co wydawałoby się jest dla nas nieodpowiednie, stanie się wielką miłością :) Ja największą przyjemność czerpię ze spacerów, praktyki jogi, czytania i seansów w kinie, na które co dziwne lubię chodzić sama :) Skupiam się na filmie i bardziej go przeżywam :) Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś w tym jest! :) Czasami warto pozwolić sobie na takie przyjemności i pójść samemu do kina czy na obiad do restauracji :)

   Usuń

© julia caban | Blogger Template Created by pipdig