miło Cię tutaj widzieć 👋🏻

WODA ALKALICZNA - właściwości, moja opinia

Ostatnio dużo się mówi o alkalicznym stylu życiu i zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Jakie korzyści płyną z picia wody zasadowej? Czy warto pić wodę alkaliczną? O tym przeczytasz w tym wpisie.

Co to jest woda alkaliczna?


Woda alkaliczna to woda pitna o wysokim pH - wyższym niż pH czystej wody, które wynosi 7. Badania potwierdziły, że komórki organizmu człowieka żyją dłużej w środowisku zasadowym (ok. 7.4) niż w kwaśnym.Woda alkaliczna ma silne właściwości antyoksydacyjne


Woda alkaliczna ma dużą ilość wolnych elektronów. Wolne rodniki łączą się z wolnymi elektronami za pomocą aktywnego wodoru. Wodór wchodząc w reakcje z wolnymi rodnikami wytwarza dodatkowe ilości tlenu i wody w naszym organizmie. Woda alkaliczna ma więc bardzo silne właściwości antyoksydacyjne (przeciwutleniające). Chroni zdrowe komórki oraz wzmacnia system odpornościowy.
Woda zasadowa jest łatwiej wchłaniana przez organizm


Wskaźniki ORP w alkalicznej wodzie zjonizowanej są podobne do poziomu ORP płynów wewnątrzustrojowych, np. krwi, płynu międzykomórkowego i limfy. Z tego powodu woda alkaliczna ma być efektywnie wykorzystywana przez organizm.

Woda alkaliczna pomaga na refluks


Badania wykazały, że picie wody o wysokim pH (więcej niż pH 8.8) wpływa pozytywnie na refluks. Woda z wysokim pH od razu neutralizuje pepsynę, enzym który wydzielany jest przez komórki gruczołowe żołądka, ale u niektórych może być on wywarzany także w przełyku. Pacjenci z refluksem zauważyli pozytywne rezultaty i znaczną różnicę pomiędzy piciem zwykłej wody butelkowej i wody alkalicznej.


Woda alkaliczna nie zawiera chloru


Dzięki procesowi elektrolizy usuwane są z wody grupy kwasotwórcze zawierające chlor, siarkę i fosfor. Te kwasotwórcze minerały zostają zatrzymane w wodzie kwasowej.
Woda zasadowa lepiej nawadnia organizm


Woda ta bezpośrednio po spożyciu ponoć przenika przez błonę komórkową i jest od razu używana w procesach przemiany materii.
Woda jonizowana = szybki detoks


Przez to, że woda jest szybciej absorbowana przez organizm to również szybciej rozpuszcza i usuwa toksyny.
Woda z wysokim pH wpływa korzystnie na gęstość krwi


Picie wody alkalicznej ma zapobiegać gęstnieniu krwi. Gdy w organizmie mamy za dużo substancji kwasowych, to wtedy krew gęstnieje przez sklejanie się erytrocytów. Osłabia się krążenie, a to może skutkować zwiększeniem wystąpienia zakrzepów krwi.

Czy woda z cytryną to woda alkaliczna?


Wodę o lekko podwyższonym pH (nie będzie to do końca taka prawdziwa woda alkaliczna) możemy zrobić również sami, w domu dodając do wody mineralnej sok z cytryny. Jednak trzeba pamiętać, że tak przygotowana woda będzie miała inne działanie na organizm - przez zawartość cytryny pobudzone będzie działanie trzustki, więc picie jej między posiłkami nie jest zalecane. Można ją pić na 30 minut przed posiłkiem.
Woda jonizowana dotlenia organizm


Pijąc tę wodę organizm podobno otrzymuje dodatkową dawkę tlenu. To po za zdrowotnym aspektem, dodatkowo korzystnie wpływa na wygląd naszej skóry, włosów i paznokci.
W USA alkalizowaną wodę można dostać w każdym sklepie - kiedy u nas będzie w końcu taki duży wybór? :)

Podsumowanie


Z wodą zasadową jest związanych wiele kontrowersji - część osób uważa, że działa, a część nie. Pierwszy raz o wodzie alkalicznej dowiedziałam się od znajomego, gdy mieszkałam w Santa Monica CA, a jak wiadomo jest to idealne miejsce dla wszystkich fanatyków "zdrowotnych nowości". Jako, że miałam wtedy zaostrzenie choroby Crohna (pisałam o tym tutaj) to postanowiłam spróbować i znalazłam w Venice CA sklep, w którym można było kupić wyłącznie świeżo przygotowaną wodę jonizowaną. Spróbowałam i przepadłam! Była to zdecydowanie najlepiej smakująca woda jaką w życiu piłam. Udało mi się też porozmawiać z właścicielem, który opowiedział mi kilka ciekawostek na temat wody z wysokim pH.
Faktycznie zaczęłam czuć się wtedy o wiele lepiej, ale czy to nie było tylko związane z piciem większej ilości wody? Jeśli jednak dobry smak wody jest zachęta do picia jej większej ilości to chyba warto? ;) Co sądzicie o wodzie zasadowej?
Moje kanały YouTube: Julia Caban kanał YouTubeJULtube i naZDROWIE
Zapraszam na moją stronę Facebook, Instagram i Twitter
Informacje tu zawarte służą wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, nigdy nie mogą zastąpić opinii pracownika służby zdrowia.
source: 1, 23
SHARE:

7 komentarzy

 1. Moja mama się zachwyca, ale tak jak Ty lubisz jej smak, ja ledwo ją przełykam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jaką dokładnie piłaś? myślę, że to może mieć znaczenie :)

   Usuń
 2. Gdzie można dostać taką wodę? Jest to droga rzecz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Polsce ta woda nie jest jeszcze tak popularna jak za granicą - gdy mieszkałam w USA to tak można było dostać wodę alkaliczną w każdym sklepie i do tego w sklepach dedykowanych.. Woda alkaliczną można otrzymać w domu - są specjalne "alkalizatory/jonizatory" do wody lub też można kupić taką wodę przez internet

   Usuń
 3. a gdzie można kupić taką wodę ?

  Pozdrawiam Zocha
  http://www.zocha-fashion.pl/

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmmm muszę sobie zrobić albo poszukać w necie na spróbowanie. Wodę z cytryną piłam nie raz, ale jonizowanej jestem ciekawa :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja piję wodę z dodatkiem takiego proszku Alkala N który wlasnie powoduje że woda jest zasadowa. Niestety za krótko ją piję żeby ocenić efekty.
  Pozdrawiam :)
  Natalia

  OdpowiedzUsuń

© julia caban | Blogger Template Created by pipdig