miło Cię tutaj widzieć 👋🏻

SPOSOBY na pozbycie się WADY WZROKU

Jakiś czas temu pisałam Wam o ćwiczeniach mięśni oczu, które pomagają naturalnie wyostrzyć wzrok - Ćwiczenia dla oczu, które pozwolą ci WYOSTRZYĆ WZROK i zregenerować oczy! JOGA DLA OCZU. Dzisiaj podzielę się z Wami informacjami o tym, jak można trwale pozbyć się wady wzroku.

metody korekcji wzroku


Oprócz naturalnych metod poprawiania ostrości wzroku, jakim są ćwiczenia i odpowiednia dieta, istnieją również metody bardziej inwazyjne, dające natychmiastowe rezultaty. Dzięki nim można trwale odzyskać ostre widzenie.jak dowiedziałam się o zabiegach korekcji wzroku?


Pierwszy raz o laserowej korekcji wzroku dowiedziałam się z "Reality Show", które leciało na jednym z programów telewizyjnych (tak, kiedyś miałam czas na oglądanie ogłupiających programów tego typu ;). Udało mi się nawet znaleźć dla Was ten odcinek na YouTube - Newlyweds: Nick and Jessica Eye Surgery. Film pokazywał jedną ze starszych metod, medycyna bardzo się rozwinęła od tego czasu. Byłam wtedy jeszcze w podstawówce i pamiętam jakie emocje wzbudził we mnie odcinek o korekcji wzroku. Wówczas jednak pierwszy raz miałam styczność z takim widokiem.
Dodatkowo jestem wzrokowcem, więc ten zmysł jest dla mnie najważniejszy i jakiekolwiek "kombinowanie" z nim jest dla mnie sporym stresem. Nie bez powodu miałam na początku spore problemy z soczewkami... Na szczęście od tego czasu zabiegi korekcji wzroku bardzo się zmieniły i dziś wyglądają inaczej.na czym polegają wady wzroku


Rogówka i soczewka w oku odpowiadają za skupianie światła na siatkówce. Jeśli wzrok jest prawidłowy, to światło przechodzące przez nie ogniskuje się dokładnie na siatkówce i obraz, który widzimy, jest wyraźny. Jeśli jednak w kształcie oka są jakiekolwiek odchylenia, to mówimy o wadzie refrakcji, czyli wadzie wzroku. Wiąże się to z niewyraźnym widzeniem. Wyróżniamy następujące wady refrakcji: krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm.

Powyższe wady można korygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Nie można jednak w ten sposób pozbyć się wady, a źle dobrane okulary czy soczewki mogą ją jeszcze pogłębiać.akomodacja wzroku oraz starczowzroczność


Akomodacją nazywamy zjawisko dostosowywania się oka do patrzenia z bliska i daleka. Soczewka może zmieniać wtedy swój kształt lub odległość od siatkówki. Jednak wraz z wiekiem (po ok. 40 roku życia) soczewka staje się bardziej sztywna i traci tę zdolność. Jest to określane jako starczowzroczność. 


decyzja o poddaniu się zabiegowi korekcji wzroku

Pierwsze okulary zaczęłam nosić, w szkole, bo źle widziałam z tablicy (nawet wtedy, gdy siedziałam w pierwszej ławce). Od tego czasu to wiedziałam, że będę w przyszłości musiała poddać się zabiegowi korekcji wzroku. Po prostu dyskomfort psychiczny i świadomość, że jestem uzależniona od okularów nie dawały mi spokoju. Zaczęłam już nawet wtedy oszczędzać na ten cel pieniądze.


różne metody laserowej korekcji wzroku


LENTIVU (inaczej Relex Smile)

Jest to obecnie najnowsza i najmniej inwazyjna mikrosoczewkowa metoda korekcji wzroku. Ostrość widzenia wraca najczęściej już na następny dzień. Dzięki tej metodzie jesteśmy w stanie pozbyć się krótkowzroczności oraz astygmatyzmu. Po zabiegu Lentivu już następnego dnia możemy wrócić do swoich zwykłych aktywności, np. pracy przy komputerze, a także prowadzenia samochodu, czy uprawiania sportu.
Zabieg jest bezbolesny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, po podaniu kropli znieczulających i trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund.
Wykonuje się go przy użyciu urządzenia Carl Zeiss Meditec Visumax, które szybko i z pełną precyzją koryguje istniejącą wadę. Przy tej metodzie okres rekonwalescencji pacjenta oraz ryzyko powikłań są ograniczone do minimum.

FEMTOLASIK

Od metody LASIK różni się jedynie sposobem utworzenia płatka, dzięki czemu ogranicza inwazyjność zabiegu, symptomy suchego oka oraz skraca czas rekonwalescencji.

LASIK

To jeden z najstarszych zabiegów korekcji wad wzroku, obecnie kliniki proponują nowocześniejsze metody. Za pomocą metody LASIK możemy usunąć wadę wzroku w kilkanaście minut. Zabieg metodą LASIK składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap obejmuje tworzenie płatka przez precyzyjne nacięcie rogówki i odgięcie płatka. Następnie chirurg modeluje wewnętrzne warstwy rogówki laserem. Laser formuje kształt rogówki i ustawia jej moc optyczną. W końcowym etapie lekarz umieszcza płatek w pierwotnym położeniu.

LASIK WAVEFRONT

Ta najnowocześniejsza metoda pozwala na usunięcie znacznych zaburzeń/aberracji. Są to na przykład: słabe widzenie w ciemności czy półmroku i obniżenie kontrastu. Ten zabieg można wykonać również gdy pojawią się skutki uboczne np. zwykłej metody LASIK i można wtedy uzyskać 100% ostrość widzenia.

LASEK/PRK

Jest to alternatywna metoda korekcji wzroku w przypadku przeciwwskazań do zabiegu metodą LASIK. Można się jej poddać gdy oczodół jest za głęboki lub rogówka jest za cienka by wykonać zabieg LASIK. Metoda LASEK/PRK polega na odsunięciu nabłonka z powierzchni rogówki, a następnie głębsze warstwy rogówki poddaje się działaniu lasera. Minusem tej metody jest dłuższe oczekiwanie na rezultaty - wyraźne widzenie zostaje przywrócone w ciągu kilku tygodni, ale u niektórych pacjentów zdarzają się wahania w ostrości wzroku w czasie 12 miesięcy od przeprowadzenia zabiegu.

Post udało mi się przygotować po konsultacji z jedną z klinik, które specjalizują się w zabiegach laserowej korekcji wzroku i oferuje najnowsze zabiegi korekcji wzroku (w tym LentivuFemtoLASIK, LASIK Wavefront) - dzięki czemu został on sprawdzony pod względem merytorycznym i za to serdecznie dziękuję specjalistom z kliniki Optegra :)

Moje kanały YouTube: Julia Caban kanał YouTubeJULtube i naZDROWIE
Zapraszam na moją stronę Facebook, Instagram i Twitter

Informacje tu zawarte służą wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, nigdy nie mogą zastąpić opinii pracownika służby zdrowia.
Nie jest to wpis sponsorowany.


source:

http://optegra.com.pl/Zabiegi/Korekcja-Wzroku/Laserowa-Korekcja-Wzroku/Metody-laserowej-korekcji-wzroku#
https://portal.abczdrowie.pl/laserowa-korekcja-wad-wzroku-metoda-lasik
http://www.czytelniamedyczna.pl/542,laserowa-korekcja-wzroku-same-plusy.html
https://www.realself.com/question/lasik-vs-wavefront-lasik-whats-difference
SHARE:

16 komentarzy

 1. Mam pytanie, trochę bardziej osobiste, czy udało ci się zakwalifikować do zabiegu? Pamiętam że mówiłaś o tym na kanale, że chcesz próbować, a z tego co orientowałam się sama choroba autoimmunologiczna jest przeciwwskazaniem. Jeszcze brakuje mi roku i ustabilizowania wady bym mogła sama się udać na taką wizytę kwalifikacyjną i dopytać osobiście lekarza, a chciałabym wiedzieć orientacyjnie, żeby mieć już jakąś wiedzę na przyszłość :)
  Pozdrawiam, trzymaj się cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak! :) Udało mi się zakwalifikować na zabieg Lentivu, czyli zresztą ten, który chciałam wykonać, bo jest to najnowsza metoda i to w ogóle mnie przekonało by w końcu zdecydować się na zabieg po tylu latach "marzenia" :) Postanowiłam nagrać kilka filmów na ten temat, więc podzielę się wszystkimi informacjami

   Usuń
 2. szkoda, że nic nie napisałaś o zagrożeniach związanych z tą operacją. Począwszy od faktu, że jest to operacja naruszająca poprawną strukturę oka, kończywszy na efekcie halo, który może uniemożliwić prowadzenie samochodu. Bardzo niefachowy wpis, rozmawiałam o tym z wieloma okulistami, odradzają!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim to chcę zaznaczyć, że jest to wpis o sposobach na pozbycie się wady wzroku (zwróć uwagę na tytuł), a nie o plusach i minusach przeprowadzenia zabiegu korekcji wzroku. Skutków ubocznych wszystkiego (dosłownie) może być multum - i nawet noszenie okularów korekcyjnych ma niebezpieczne skutki uboczne (może napisać post na ten temat? ;) więc skupianie się tylko na negatywach jest bezsensowne. Znam wiele osób osobiście, które są już wiele lat po korekcji laserowej wzroku - jedna osoba, którą znam miała ten zabieg robiony 17 lat temu i nadal cieszy się świetnym wzorkiem pomimo 55 lat. Te osoby, które dzieliły się swoimi przeżyciami przekonały mnie do zdecydowania się w końcu na zabieg. Nie spotkałam się jeszcze z osobą, która by odradzała te zabiegi, więc przyznam, że jestem trochę zaskoczona Twoim komentarzem. Dodam jeszcze od siebie, że w USA ten zabieg jest niesamowicie popularny i jeśli nie można by było po nim prowadzić samochodu, który jest niezbędnikiem w Stanach to nikt by się na ten zabieg nie decydował, więc masz trochę mało aktualne informacje i przez osoby takie jak Ty ludzie nadal myślą zaściankowo...

   Usuń
 3. Czekam na filmiki. Co prawda ja się nad tym zastanawiam od dawna, ale nigdy jeszcze nie poszłam do okulisty z pytaniem o to czy się kwalifikują. Zwykle tylko na badanie oczu i parametrów pod okulary/soczewki. W sumie swoją wadę bym zakwalifikowała jako średnią, ale jednak bez okularów się nie obędę na dłużej ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakbyś jeszcze mogła to napisz, albo w filmiku powiedz czy zawsze trzeba robić zabieg na oba oczy na raz, czy można na jedno, kiedy potem drugie itd.

   Usuń
  2. nie trzeba robić zabiegu jednocześnie na lewe i prawe oko, można się zdecydować tylko na jedno i część osób tak robi :)

   Usuń
 4. czekam w takim razie na filmik po korekcji :) jestem bardzo ciekawa jakie będą Twoje wrażenia, bo oglądając filmik Czarszki trochę mnie zniechęciła. W przyszłym roku planuję również udać się na taki zabieg jak tylko uzbieram kasę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oo zniechęciła? dlaczego? mnie jej filmiki właśnie przekonały by w końcu zdecydować się na zabieg :)

   Usuń
  2. można by powiedzieć, że jak najbardziej zacheciła efektem a z drugiej strony zniecheciła samym opisem zabiegu. Czarszka mówiła, że podczas zabiegu czuła jakby miala zganiatany oczodół, tak ten sprzęt mocno był przyciskany do jej oka. Sam zabieg jest mocno stresujący, sam fakt grzebania w oku mnie przeraza. Gdybym miała jeszcze podczas tego czuć tak silny ból, byłaby to dla mnie jeszcze bardziej trudna decyzja. Czekam na Twoją relację, pewnie wszystko zależy od rodzaju zabiegu :)

   Usuń
  3. faktycznie brzmi to mało zachęcająco ;) jak widziałam na filmikach "zassanie" oka przez maszynę to tez się tego najbardziej bałam! ale czego się nie robi dla ostrego wzroku :) w szczególności, ze soczewki mają tyle skutków ubocznych :(

   Usuń
 5. Dzięki za fajny wpis i czekam na te już po zabiegu :) ja tez chciałabym sobie zrobić Lentivu, najbardziej do mnie przemawia :) szczególnie, że po nim tak szybko się wraca do sprawności, dla mnie to mega ważne!

  OdpowiedzUsuń
 6. Hej Jula! Jak długo musisz czekać na zabieg i czy przez ten okres wymagane jest tylko i wyłącznie noszenie okularów korekcyjnych? Czy można od czasu do czasu założyć soczewki?

  OdpowiedzUsuń
 7. Hej! Ja miałam zabieg metodą Lentivu i jestem bardzo zadowolona i polecam! Wcześniej zastanawiałam się nad metodą Lasik, ale jest to trochę stara metoda. Po Lentivu szybko doszłam do siebie.

  OdpowiedzUsuń
 8. też miałam robiony zabieg i nie żałuję :) w ogóle Julia opisałaś to w bardzo fajny i przystępny sposób :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Miałem zabieg LENTIVU i ogólnie bardzo sobie chwalę. Moja wada -5,00 D i -5,25 D w parę chwil stała się sokolim wzrokiem. Sam w to nie dowierzałem. Nie wiem czy to zasługa specjalisty, który mnie operował - dr Michnowskiego z Białegostoku, czy po prostu ta metoda jest tak świetna. 11 lat noszenia okularów w końcu się zakończyło. Co do postu, to naprawdę fajnie to opisałaś:)

  OdpowiedzUsuń

© julia caban | Blogger Template Created by pipdig