miło Cię tutaj widzieć 👋🏻

PROBIOTYKI - najważniejsza rzecz w Twojej diecie!

Probiotyki to żywe bakterie, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego, jak i całego organizmu. Nasza flora bakteryjna w jelitach nie wpływa tylko na odpowiednie trawienie, ale również na nasze samopoczucie i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.


Jedna z moich czytelniczek poleciła mi jakiś czas temu rewelacyjną książkę Dobre Bakterie - Dr Robynne Chutkan. Jest w niej wiele bezcennych informacji na temat zdrowia i budowania odpowiedniej flory bakteryjnej.

Większość społeczeństwa ma zaburzoną jelitową florę bakteryjną - niektórzy w mniejszym, inni w większym stopniu. Niestety nowoczesny styl życia nie sprzyja zdrowiu dobrych bakterii w jelitach.






Co niszczy florę bakteryjną w jelitach?

- przetworzona żywność,
- słodycze,
- stres,
- brak snu,
- infekcje,
- zanieczyszczenie środowiska,
- alkohol,
- papierosy,
- woda kranowa (chlor),
- odwodnienie organizmu,
- mała ilość błonnika w diecie,
- nadmiar Omega 6 w diecie,
- zboża,
- rośliny strączkowe,
- niedobór witamin i minerałów,
- antybiotyki,
- środki antykoncepcyjne,
- niesteroidowe leki przeciwzapalne,
- pestycydy.







Co świadczy o nieprawidłowej florze bakteryjnej w jelitach?


- niedobory pokarmowe,
- zespół nieszczelnego jelita (leaky gut),
- kandydoza/przerost Candidy,
- nietolerancje pokarmowe (np. na gluten, jaja, mleko),
- alergie,
- astma,
- wzdęcia,
- biegunki lub zaparcia,
- obniżona odporność,
- trądzik,
- egzema,
- grzybice skóry,
- depresja,
- nerwica,
- przewlekłe zmęczenie,
- problemy hormonalne.








Choroby powiązane z nieprawidłową florą bakteryjną w jelitach


- cukrzyca,
- choroby autoimmunologiczne,
- stwardnienie rozsiane,
- choroby jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita, SIBO),
- celiakia,
- choroby tarczycy,
- otyłość/nadwaga (problemy z utratą wagi i apetyt na niezdrowe jedzenie).







Jak odbudować florę bakteryjną w jelitach?


Odpowiednia dieta to podstawa. Należy wykluczyć wszystkie produkty, które zaburzają florę - patrz wyżej: "Co niszczy florę bakteryjną w jelitach?".
Musimy zacząć spożywać dobre bakterie w postaci probiotyków w jak największej ilości, by mogły one zasiedlić jelita. Przez wiele lat przetestowałam mnóstwo różnych probiotyków i jak do tej pory najlepsze pod względem działania i ceny są te probiotyki Now Foods, które aktualnie używam.

Powinniśmy wprowadzić do diety jak najwięcej produktów bogatych w błonnik, który jest pożywką dla zdrowych bakterii w jelitach. Kolejną ważną rzeczą są prebiotyki, np. cebula, czosnek, szparagi, por. Jednocześnie bardzo ważne jest byśmy pili jak najwięcej dobrej jakości wody - mówiłam o tym w filmie "Piękna SKÓRA - najprostsza RADA!".

Bardzo ważne jest również zadbanie o długi i spokojny sen, a także stosowanie metod relaksacyjnych - joga, medytacja. Warto włączyć do diety suplementację magnezu - najlepiej przyswajalny jest w tej formie. W odbudowie flory pomocne może też być Pau d'Arco.
Nie zapomnijmy też o codziennej aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu.

Po odbudowaniu flory bakteryjnej w jelitach ważne jest by zachować zdrową dietę. Możemy pozwolić sobie na mniej zdrowe jedzenie w 30% - czyli niezdrowy deser raz lub dwa razy w tygodniu nie powinien spowodować zaburzenia flory i problemów trawiennych. Ważne jednak, by nie przesadzać z przetworzoną żywnością, cukrem i wszystkimi innymi produktami, które zabijają dobre bakterie w jelitach, bo wtedy problem utworzy się na nowo.








Kiedy najlepiej brać probiotyki? Rano czy wieczorem? Z jedzeniem czy na pusty żołądek?

To kiedy należy brać probiotyki jest ogromnie ważne, ponieważ probiotyki brane w nieodpowiednim czasie po prostu nie będą działały. Probiotyki najlepiej brać po posiłku lub wraz z posiłkiem. Przez dłuższy czas brałam probiotyki na czczo myśląc, że jest to najlepsza pora. Gdy zaczęłam brać probiotyki po posiłku to wtedy odczułam różnicę.
Probiotyki to żywe organizmy, dlatego dobrze, brać je wraz z jedzeniem, które pomoże im przetrwać w naszym ciele. Badania wykazały, że probiotyki działają najlepiej gdy są przyjmowane na 30 minut przed posiłkiem lub wraz z posiłkiem zawierającym zdrowe tłuszcze.
Gdy przyjmowałam probiotyki wraz z prebiotykami to mogłam je brać nawet na pusty żołądek, bo dzięki prebiotykom, dobre bakterie mogły przeżyć. Faktycznie wtedy efekty brania probiotyków były o wiele lepsze.




Jakie probiotyki stosuję i polecam?

Probiotyki, które polecam to przede wszystkim Now Foods - 50 miliardów, 100 miliardów i więcej. Przetestowałam na sobie wiele różnych marek probiotyków - tych dostępnych w Polsce i również tych dostępnych w Stanach. Stosowałam te droższe i te tańsze. Nie tylko liczba probiotyków na kapsułkę ma znaczenie, ale przede wszystkim szczepy - nie wszystkie działają synergicznie i niektóre stosowane razem mogą powodować, że nie będą odpowiednio działały. W Polsce najlepsze probiotyki, jakie stosowałam to Vivomixx. Niestety są bardzo drogie i nie są w formie stabilizowanej, przez co konieczne jest ich przechowywanie w lodówce.


Dostępność: tutaj


Dostępność: tutaj



Szczepy bakterii na schorzenia i choroby:


W leczeniu biegunek, zaparć, zespołu jelita drażliwego (IBS) i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego pomocne są szczepy:
L. rhamnosus GG,
L. plantarum,
L. brevis,
L. lactis,
L. reuterii

Po antybiotykoterapii (zapobiegające biegunce) pomocne są szczepy:
S. boulardii,
L. plantarium,
L. lactis,

Przy alergiach, problemach skórnych, atopowym zapaleniu skóry pomocne są szczepy:
L. rhamnosus GG,
L. acidophillus

Przy problemach z próchnicą pomocne są szczepy:
L. rhamnosus GG,
L. reuterii,

Przy infekcjach intymnych (np. upławach, pieczeniu, świądzie, grzybicy) pomocne są szczepy:
L. rhamnosus GG,
L. gasseri,
L. fermentum,











Moje kanały YouTube: Julia Caban kanał YouTubeJULtube i naZDROWIE
Zapraszam na moją stronę Facebook, Instagram i Twitter
Informacje tu zawarte służą wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, nigdy nie mogą zastąpić opinii pracownika służby zdrowia.
Post zawiera linki afiliacyjne - co to oznacza?
source: 1, 2, 3, 4
SHARE:

16 komentarzy

  1. Bardzo przydatny i merytoryczny wpis. Sama mam problemy z trawieniem i informacje tu zawarte na pewno mi się przydadzą. Dziękuję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że pomagam! Taki jest mój cel :) Dziękuję!

      Usuń
  2. Z Twoich rad zawsze korzystam! Jestes cennym zrodlem informacji Juleczko :* dziekuje za kolejny, pomocny wpis!

    OdpowiedzUsuń
  3. Juleczko, w sumie to mam jeszcze do Ciebie pytanie :)
    Jak sie bierze te rozne suplementy, to czy trzeba zrobic od nich przerwe? Czy mozna brac "nonstop"? Biore multivitamine dla kobiet, biotyne, enzymy trawienne i ginko biloba. Zamierzam tez dokupic teraz probiotyki, ktore polecasz i magnez. Wszystko zawsze biore rano po sniadaniu. Czy powinnam zrobic przerwe? Dziekuje z gory za odp :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co to suplementów i przerwy w ich braniu to wszystko zależy do danego suplementu - najczęściej przerwy trzeba robić w braniu ziołowych suplementów, ale np. probiotyki trzeba brać regularnie, w szczególności jeśli nie spożywa się codziennie dużej ilości fermentowanych produktów, które odżywiają florę bakteryjną w jelitach :)

      Usuń
    2. Enzymy trawienne jeśli Ci pomagają to brałabym je nadal, bez przerw - z wiekiem niestety mamy ich coraz mniej.

      Usuń
    3. Brałabym również mulitiwitaminę i magnez, ale sprawdź czy nie przyjmujesz dziennie za dużo biotyny, bo myślę, że multiwitamina może mieć jej sporą ilość, więc zrobiłabym przerwę :) Od Ginko też bym zrobiła przerwę i brała w okresach przed wzmożoną pracą mózgu - np. przed sesją :)

      Usuń
  4. Reklamujesz iherb a czy nie ma tańszych odpowiedników, które można kupić w pl?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie i mozna, ale iherb to zrodlo dobrej jakosci produktow, poza tym maja wiekszy wybor, wieksze dawki i "czyste" leki bez zbednych dodatkow. Oplaca sie inwestowac w zdrowie :)

      Usuń
    2. To bardziej rekomendacja niż reklama :) Probiotyki tej firmy przetestowałam i stosuję już od dłuższego czasu z pozytywnymi rezultatami.

      Można je dostać wszędzie - a nie tylko na iherb, więc jeśli nie chcesz korzystać z linków które podałam, to możesz poszukać ich w internecie. Może i nawet w polskiej aptece znajdziesz (ale nie gwarantuje, że w tak samo niskiej cenie). Sama szukałam najtańszego ich źródła, bo spożywam je regularnie i chcę je kupować w najniższej cenie. Jak do tej pory na iHerb były i są nada dostępne w najatrakcyjniejszej cenie. Jak znajdę je gdzieś taniej to dam linka :)

      Usuń
  5. Julio powiedz proszę jak u Cb z jelitami i Cronhem? Przeglądałam właśnie Twoje filmiki na yt o walce z tą chorobą, o tym jak odstawiłaś leki i zmieniłaś dietę ( btw. cierpię na "kuzynkę" Crohna - wrzodziejące zapalenie jelit), nadal cieszysz się remisją bez leków? Pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej Olu :) Tak - Nie stosuję już leków od 2014 i chorobę kontroluję praktycznie tylko dietą i odpowiednim stylem życia :) Warto mieć nadzieję i walczyć! Na lekach czułam się coraz gorzej, miałam coraz to więcej skutków ubocznych stosowania mocnych leków i nie wiem jak po jeszcze dłuższym czasie ich brania bym się czuła.

      Decyzja o odstawieniu leków była najlepszą jaką podjęłam - pomimo, że lekarz prowadzący mnie straszył, że choroba wróci i będzie tylko gorzej.
      Żałuję tylko, że wcześniej nie podjęłam tej decyzji, ale kto wie - może to i lepiej, bo po prostu nie byłam na to gotowa :) Teraz zdecydowanie mam o wiele większą wiedzę na temat mojej choroby niż kilka lat temu, gdy bezmyślnie słuchałam lekarzy, którzy nie dawali mi dobrych rad.

      Nie mawiam do odstawiania leków tak po prostu. Przez wiele miesięcy przed tą decyzją siedziałam w książkach i najpierw próbowałam zrozumieć chorobę, jej przyczynę i obserwowałam swój organizm - zapisywałam to co mi pomaga i co szkodzi.

      Wszystkim osobom przed podjęciem decyzji o zmianie diety, leków - najpierw polecam zrobić porządne rozeznanie w temacie, tak by podjąć najlepszą dla nas decyzję. Żaden lekarz nie weźmie na siebie odpowiedzialności za nasze zdrowie, nikt nie jest idealny i każdy popełnia błędy - nawet ci mądrzejsi od nas.

      Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia! :)

      Usuń
  6. Bardzo wartościowy wpis. Osobiście już drugi rok stosuje regularnie (profilaktycznie) probiotyki.
    Nie jakieś super mocne. Po prostu wieloszczepowy kompleks. Ja mam akurat taki w płynie. Nie będę podawał nazwy, ale to od sprawdzonego polskiego producenta. Zauważyłem efekty jeśli chodzi o trawienie (regularność i łatwość wypróżnień), i wydaje mi się że również odporność na plus, bo odpukać, to już drugi sezon jesienno/zimowy przy którym ani razu nie brałem L4.

    OdpowiedzUsuń
  7. Czy panuje Pani stworzyć materiał na temat IMO?

    OdpowiedzUsuń

© julia caban | Blogger Template Created by pipdig