miło Cię tutaj widzieć 👋🏻

Jak naturalnie PODWYŻSZYĆ poziom ESTROGENÓW - DIETA i ZIOŁA

Niski poziom hormonu żeńskiego - estrogenu, czyli niedobór estrogenów jest inaczej zwany hipoestrogenizmem. Występuje zazwyczaj w okresie menopauzy, ale może wystąpić również u młodszych kobiet cierpiących z powodu braku miesiączki lub też w przypadku problemów z przedwczesną niewydolnością jajników.
Jak naturalnie podwyższyć niski poziom hormonów żeńskich za pomocą diety i ziół? Na co wpływają estrogeny? Jakie są skutki niskiego poziomu estrogenów? O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule.


Estrogen to hormon, który występuje u ludzi, zwierząt oraz roślin w formie fitoestrogenów. Hormon ten występuje w większej ilości u kobiet niż u mężczyzn, w przeciwieństwie do testosteronu, który jest hormonem dominującym u mężczyzn.

Estrogen wytwarzany jest przez jajniki u kobiet, a u mężczyzn w jądrach.

Istnieją trzy typy "estrogenów":
Estron - produkowany jest w okresie menopauzy
Estradiol - jest obecny u dojrzałych płciowo młodych kobiet
Estriol - wzrost jego syntezy występuje podczas ciąży




Znaczenie estrogenów w organizmie


Estrogen zwiększa nawilżenie pochwy, wpływa na pogrubianie błony śluzowej macicy i ściany pochwy, reguluje odkładanie się tkanki tłuszczowej i wpływa na popęd płciowy.

Estrogen przyspiesza metabolizm, pobudza wzrost macicy, wpływa na mineralizację i wzrost kości. Zmniejsza masę mięśniową i pomaga uzyskać bardziej kobiecy wygląd sylwetce.



Objawy niskiego poziomu estrogenów


Gdy poziom estrogenów zaczyna spadać, zazwyczaj w wieku 40-58 lat, wiąże się to z wystąpieniem objawów niskiego poziomu estrogenu.

kobiet typowymi objawami niskiego poziomu estrogenów lub menopauzy to między innymi: przyrost wagi,
uderzenia gorąca,
bóle głowy,
wysokie tętno,
niskie libido/popęd płciowy,
rozdrażnienie,
wahania nastroju,
depresja,
nadmierna potliwość,
trudności z zasypianiem,
zaburzenia snu,
nocne poty,
suchość w pochwie,
utrata kolagenu,
sucha skóra,
choroba zwyrodnieniowa stawów,
wzdęcia,
słaba pamięć,
utrata elastyczności skóry.

U mężczyzn niski poziom estrogenów może powodować osteoporozę i impotencję. Estrogen u mężczyzn jest produkowany w niewielkich ilościach w jądrach i pomaga w mineralizacji kości i poprawia płodność. Estrogen jest niezbędny przy produkcji zdrowych plemników.




Przyczyny niskiego poziomu estrogenów


Problemy zdrowotne: Przysadka mózgowa jest odpowiedzialna za regulowanie ilości estrogenu wytwarzanego przez jajniki. Badania wykazały, że hiperprolaktynemia (nienormalnie wysokie stężenie prolaktyny we krwi) i leki na endometriozę, mogą powodować niski poziom estrogenów. Pozostałymi przyczynami mogą być: zespół Turnera i zaburzenia pracy tarczycy.

Menopauza: następuje gdy przysadka mózgowa zwalnia tempo, a jajniki nie uwalniają już jajeczek. Kobieta nie może po tym okresie już zajść w ciążę.

Niedobory testosteronu: choć ten hormon dominuje u mężczyzn, jest niezbędny również w organizmie kobiety. Niedobór testosteronu może przyczynić się do niskiego poziomu estrogenów. Testosteron jest pomocny w celu zapobiegania i łagodzenia objawów menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, suchość pochwy, nietrzymanie moczu, niskiego libido. Testosteron odgrywa również istotną rolę w zapobieganiu raka piersi i chorób serca u kobiet po menopauzie.

Nieodpowiednia dieta i brak ruchu: spożywanie przetworzonej i niezdrowej żywności, uwodornionych i rafinowanych tłuszczów oraz nadmierna ilość alkoholu może przyczynić się do obniżenia poziomu estrogenów. Ponadto kobiety, które mają nadwagę i nadmiar tkanki tłuszczowej również mogą cierpieć z powodu niskiego poziomu estrogenu. Estrogen jest odpowiedzialny za bardziej kobiecy wygląd sylwetki. Kobiety, które regularnie ćwiczą i mają nadmiernie rozbudowane mięśnie, najczęściej występuje to u sportowców i kulturystów, ponieważ prawdopodobnie mają większy poziom testosteronu niż estrogenu, który wspiera przyrost masy mięśniowej.




Jak naturalnie zwiększyć poziom estrogenów?


Produkty spożywcze i zioła są najbezpieczniejszym sposobem na zwiększenie produkcji estrogenów. Istnieją również inne metody, takie jak np. hormonalna terapia zastępcza, jednak to wiąże się z różnymi skutkami ubocznymi, więc lepiej skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiejkolwiek formy leczenia.

Produkty, takie jak warzywa, owoce, nasiona i ziarna są dobrą opcją na zwiększenie poziomu estrogenów. Zawierają one fitoestrogeny, które mają działanie estrogenne. Dieta bogata w tych środków zwiększa ilość estrogenu wytwarzanej w organizmie.

Warzywa i owoce: Nie zawierają dużych ilości fitoestrogenów tak jak inne produkty, np. soja czy siemię lniane, ale mogą przyczynić się do zwiększenia poziomu estrogenów. Warzywa takie jak brokuły, zielona fasola, dynia, maniok, ziemniaki, słodkie ziemniaki i czosnek zawierają więcej fitoestrogenów niż inne.
Do owoców bogatych w fitoestrogeny należą: daktyle, suszone morele, maliny, truskawki i brzoskwinie.

Nasiona i ziarna: nasiona sezamu i siemienia lnianego, oraz nasiona innych roślin oleistych również zawierają fitoestrogeny, które pomagają zwiększyć poziom estrogenów w organizmie. Siemię lniane zapewnia trzy razy więcej fitoestrogenów niż soja. Dodatkowo produkty takie jak: ryż, pszenica, chmiel, owies i jęczmień również pomagają zwiększyć poziom estrogenów.

Rośliny strączkowe i orzechy: wśród roślin strączkowych, soja jest najbogatszym źródłem fitoestrogenów. Innymi produktami bogatymi w fitoestrogeny są: orzechy pistacjowe, później orzechy nerkowca, kasztany, orzechy laskowe i na końcu orzechy włoskie.

Warto jednak podkreślić, że zboża, pestki i nasiona nie są tak dobrze przyswajalne jak inne produkty spożywcze ze względu na zawartość składników antyodżywczych. Nie zapomnijcie o moczeniu tych produktów.



Zioła


Vitex/Chasteberry/Niepokalanek: zioło najczęściej wykorzystywane przez zielarzy w leczeniu problemów ginekologicznych, takich jak np. endometrioza, PMS, mięśniaki macicy, niepłodność i obrzęk piersi. Vitex stymuluje przysadkę mózgową i reguluje hormony. Pomaga niwelować objawy menopauzy. Niepokalanek może dać rewelacyjne efekty w niwelowaniu trądziku o podłożu hormonalnym. Wpływa pozytywnie na produkcję mleka u kobiet karmiących piersią. Nie powinno się go stosować razem z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi lub hormonalną terapią zastępczą.

Korzeń Maca (dostępne również tutaj): jest naturalnym antyoksydantem, pomaga doprowadzić hormony do równowagi, niwelując w ten sposób objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) i menopauzy. Maca zwiększa libido, poprawia płodność i reguluje poziom testosteronu. U kobiet z PCOS korzeń maca może pomóc poprzez kontrolowanie poziomu estrogenów w organizmie. Gdy poziom estrogenów jest zbyt niski lub zbyt wysoki, to może utrudniać zajście w ciążę. Wyregulowanie ilości estrogenu jest bardzo ważne przy problemach układu rozrodczego, poprawia płodność i zmniejsza objawy związane z PCOS, jak np nieregularne cykle miesiączkowe, nadmierne owłosienie i wiele innych. Korzeń maca dodatkowo poprawia koncentrację, pamięć i dodaje energii. Dla uzyskania lepszych efektów dobrze jest brać razem z korzeniem maca również amerykańskim żeń-szeniem, ponieważ oba zioła działają synergicznie.

Pluskwica groniasta/Black Cohosh: jest to najczęściej stosowane zioło w celu zwiększania poziomu estrogenów. Pluskwica groniasta jest używana od wieków w leczeniu między innymi zaburzenia miesiączkowania i wielu innych chorób kobiecych.
Należy przyjmować jedną łyżeczkę płynnego ekstraktu lub 250 do 500 mg pluskwicy groniastej dziennie.

Mięta (dostępne również tutaj): zioło to jest powszechnie stosowane w zwalczaniu hirsutyzm (nadmiernego owłosienie u kobiet). Mięta pomaga zwiększyć produkcję estrogenów.
Pij dwie filiżanki mięty zielonej dziennie, aby zwiększyć poziom estrogenów.

Lukrecja (dostępne również tutaj): zawiera znaczne ilości fitoestrogenów, które stymulują nadnercza przy jednoczesnym wspieraniu układu hormonalnego. Lukrecja jest również stosowana w leczeniu zaburzeń menstruacyjnych. Lukrecja nie powinna być spożywana przez długi okres lub gdy przyjmuje się leki obniżające ciśnienie krwi.

Red Clover/Koniczyna (dostępne również tutaj): Ziele to zawiera związki estrogenowe zwane izoflawonami. Odgrywają podobną rolę do estrogenów i można je stosować w leczeniu objawów menopauzy, takich jak zmniejszenie gęstości kości, choroby serca i uderzenia gorąca. Zalecana dawka wynosi od 40 do 160 mg dziennie, choć należy zachować ostrożność przy korzystaniu z niego.

Gingko Biloba: Zioło to jest alternatywą dla hormonalnej terapii zastępczej dla kobiet w okresie menopauzy. Gingko biloba może również przeciwdziałać depresji i pozytywnie wpływa na układ rozrodczy i zwiększa libido.

Zioło Damiana/Turnera diffusa (dostępne również tutaj): Jest to naturalny afrodyzjak. Zawiera naturalny estrogen i pomaga w regulowaniu hormonów u mężczyzn i kobiet. Oddziałuje na układ nerwowy, pobudzając ośrodki odpowiedzialne za aktywność seksualną. Damiana jest stosowana w leczeniu uderzeń gorąca i poprawy sprawności seksualnej. Damiana może wpływać na działanie niektórych leków, głównie tych przyjmowanych przez diabetyków lub zawierających progesteron.

Koper: głównym związkiem estrogenowym w koprze jest anetol. Związek ten łagodzi objawy menopauzy i wywołuje miesiączkę. Reguluje hormony i niweluje nieprawidłowości w miesiączkowaniu. Wpływa pozytywnie na produkcję mleka u kobiet karmiących piersią.

Dong Quai: zwany jest także jako "żeński żeń-szeń". Dong Quai jest stosowany w leczeniu uderzeń gorąca, nadmiernej potliwości, kołatania serca i niepokoju. Dong Quai jest również stosowany w leczeniu nieregularnych cykli miesiączkowych lub braku miesiączki, z powodu PCOS lub menopauzy.




Moje kanały YouTube: Julia Caban kanał YouTubeJULtube i naZDROWIE
Zapraszam na moją stronę Facebook, Instagram i Twitter
Informacje tu zawarte służą wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, nigdy nie mogą zastąpić opinii pracownika służby zdrowia.
Post zawiera linki afiliacyjne - co to oznacza?

source: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
SHARE:

20 komentarzy

  1. Dziękuję za ten artykuł, niestety w wieku 30 lat mam menopauzę... Na pewno wypróbuję zioła i macę. pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję Ci bardzo za ten artykuł, dodał mi troszkę nadziei... :) W innym poście pisałaś również o wpływie palmy sabałowej na hormony. Kupiłam opakowanie o zawartości 540 mg w kapsułce. Ile takich tabletek należy spożywać/spożywałaś dziennie?

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak zawsze super artykuł:) a może masz jakieś porady w związku z hiperprolaktyniemią?

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo przydatny wpis.
    Dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń
  5. bardzo ciekawe:) ja poki co na problemy suchosci pochwy i nawroty infekcji intymnych (spowodowane problemami z hormonami) stosuje globulki Hydrovag, dopochwowe, kilka dni stosowania i nawilzenie wraca do normy! globulki zawieraja tez kwas mlekowy wiec chronia przed nawrotami infekcji pochwy, nie musze wiec kupowac juz kolejnego srodka na ta dolegliwosc!

    OdpowiedzUsuń
  6. Witaj
    Jestem pierwszy raz na twoim blogu .
    Mam pytanie odkad skończyłam brac witaminy dla kobiet które zawierały soję i żeń szeń dong quai mam problemy z nadmiernym owłosieniem trądzikiem i wypadaniem włosów ;( czy mogłam sobie tymi witaminami rozwalić hormony ?? Dodam ze jak zażyje magnez plus b6 to nadmierne owłosienie jest mocniejsze ? To prawda ze b6 obniża estrogen ?? Poproszę o odpowiedz
    Pozdrawiam
    Justyna

    OdpowiedzUsuń
  7. Witaj
    Mam pytanie . Zażywałam przez pół roku witaminy które zawierały soję i żeń szeń dong quai . Przestałam brac ponieważ zaczly mi wichodzic po nim krosty . Za dużo witaminy A . Od tamtej pory mam problemy z miesiączka z wypadaniem włosów nadmiernym owłosieniem . Czy to możliwe ze biorąc soję i zen szen rozwaliłam sobie moje hormony ??? Słyszałam ze zażywając b6 ona tez obniża estrogeny ? Jak zażyje b complex owłosienie rośnie ze zdwojona siła ;( nigdy nie miałam problemów z hormonami ;( żałuje ze zaczęłam co kolwiek zażywać . Poproszę o odpowiedz i pomoc
    Pozdrawiam
    Justyna

    OdpowiedzUsuń
  8. Witaj
    Mam pytanie . Zażywałam przez pół roku witaminy które zawierały soję i żeń szeń dong quai . Przestałam brac ponieważ zaczly mi wichodzic po nim krosty . Za dużo witaminy A . Od tamtej pory mam problemy z miesiączka z wypadaniem włosów nadmiernym owłosieniem . Czy to możliwe ze biorąc soję i zen szen rozwaliłam sobie moje hormony ??? Słyszałam ze zażywając b6 ona tez obniża estrogeny ? Jak zażyje b complex owłosienie rośnie ze zdwojona siła ;( nigdy nie miałam problemów z hormonami ;( żałuje ze zaczęłam co kolwiek zażywać . Poproszę o odpowiedz i pomoc
    Pozdrawiam
    Justyna

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja akurat bralam ovarin dla lepszej gospodarki hormonalnej, ale diete tez zmienilam na zdrowsza :) Wyniki sa duuuzo lepsze :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Myslicie ze te ziola np parowki z nich plus smarowanie olejem lnianym warg sromowych 5miesiecznej corki pozwoli poszerzyc jej wargi sromowe ktore sa czesciowo sklejone?

    OdpowiedzUsuń
  11. Napisze Ci jednego posta bo zauwazylem ze sie wypowiadasz na temat PCOS. PCOS jest wynikiem wlasnie podwyzszonego estrogenu we krwi. Tego zaden lekarz Ci nie powie. Unormowac hormony mozesz poprzez ozyszczanie watroby , watroba czy nerki odpowiadaja tez za prace hormonu tarczycy. Nieswiadome kobiety biora T4 czy T3 , a wystarczy oczyszcic watrobe aby tarczyce zaczela dobrze funkcjonowac + w diecie jod i selen. To watroba odpowiada za konwersje hormonow miedzy innymi produkcje estro. U kobiet z PCOS czy w ogole masz obnizony progesteron i podwyzszona prolaktyne ktora jest w korelacji z estrogenem , wiec witaminki cynk p5p tylko obnizaja destrukcyjny wplyw estro czy tam przeksztalcanie do DHT ale nadal zle funkcjonujaca watroba bedzie wiodla tu prym. Sprawa jest kompletnie odwrocona w mediach poniewaz nikt nie chce zeby tacy ludzie byli zdrowi i dlatego szerzy sie tyle bzdur ze estrogen jest dobry..... Estrogen w ogole nie jest zenskim hormonem jesli juz tylko Unisex. Tobie ma zalezec na wysokim Progesteronie i to Twoj cel.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super artykuł masz 100% racji kobitki sa nieswiadome

      Usuń
  12. Mam 72 lata i wypadnieta szyjke macicy...jaki naturalny hormon powinnam stosowac...dziekuje za odpowiedz i serdecznie pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  13. Mam niedobór estrogenów i planuję wprowadzić zioła do swojej diety. Czy jak będę brała kilka ziół z wyżej wymienionych jednocześnie to, czy nie będą one na siebie źle wpływały?

    OdpowiedzUsuń
  14. Proszę i więcej informacji dobry artykuł.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  15. Witam wszystko bardzo interesujące ale tak do końca nie wiem jakie zioła wybrać przy hormonach?

    OdpowiedzUsuń
  16. Dziękuję za ciekawy i przydatny artykul. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  17. Witam,to ciekawy artykul,nie mialam wogole miesiaczki w swoim zyciu,mam problemy hormonalne,w jaki sposob podwyzszyc poziom estrogenow, czy ziola i dieta w tym pomoga, pozdrawiam cieplutko zyczac dobrego dnia.dziekuje serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

© julia caban | Blogger Template Created by pipdig