miło Cię tutaj widzieć 👋🏻

Czy implant antykoncepcyjny jest bezpieczniejszy niż tabletki antykoncepcyjne?

Dostałam niedawno pytanie od jednej z Was na blogu: "Julia - co sadzisz o implancie antykoncepcyjnym, który uwalnia minimalne dawki progesteronu?" Postanowiłam na nie odpowiedzieć w osobnym artykule, by wszystkie osoby zainteresowane były w stanie znaleźć tę odpowiedź.


Każda forma antykoncepcji hormonalnej, która działa - czyli wpływa na hormony w ciele i zapobiega zajściu w ciąże - będzie miała takie same skutki uboczne jak inne formy antykoncepcji hormonalnej.

Dlaczego lekarze nadal przekonują, że antykoncepcja w postaci implantu czy miejscowa nie będzie dawała żadnych skutków ubocznych? Mnie też przekonali, że Nuvaring (więcej o tym jak zniszczyły moje zdrowie pisałam i pokazywałam tutaj) z mniejszą dawką hormonów uwalnianych miejscowo nie zrobi mi żadnej krzywdy, ale ze skutkami stosowania tej antykoncepcji hormonalnej walczę do dziś choć minęły już ponad 3 lata od odstawienia.

Jest to jednak mocna ingerencja w organizm i trzeba liczyć się ze skutkami. Niektórzy odczuwają już skutki uboczne w trakcie przyjmowania hormonów (tak było w moim przypadku), ale większość osób dopiero po zaprzestaniu, gdy organizm był przyzwyczajony do pobierania hormonów z antykoncepcji hormonalnej i nie jest w stanie bez tego odpowiednio funkcjonować.


Skutki uboczne stosowania implantu antykoncepcyjnego: • Nieregularne krwawienia
 • Trądzik
 • Zmiana apetytu
 • Zmiana libido
 • Cysty na jajnikach
 • Depresja
 • Tworzenie się przebarwień
 • Tworzenie się blizn na skórze przy implancie
 • Zawroty głowy
 • Wypadanie włosów
 • Bół głowy
 • Nudności
 • Nerwowość
 • Ból w miejscu wszczepienia implantu
 • Obolałe piersi


Nie spotkałam się jeszcze z osobą, która ten proces odstawienia antykoncepcji hormonalnej przeszła zupełnie bezboleśnie. Antykoncepcji hormonalnej nie można tak po prostu odstawić jak każdego innego leku, który wywoła u nas działanie niepożądane. 

Ogromna ilość skutków ubocznych była już zaobserwowana u osób testujących sztuczne hormony, ale lekarze nie informują o tym przed przepisaniem recepty. Wszystko jest wypisane w ulotce, którą dostajemy dopiero po zakupie. Większość osób liczy, że u nich wszystko będzie w porządku lub po prostu nawet nie czyta ulotki.

Te produkty nie są tanie, a nie można leków tak po prostu zwrócić do apteki. Jedyne powody do zwrotu w aptece to wada jakościowa danego produktu lub jego niewłaściwego wydanie, dlatego zmiana zdania na temat używania antykoncepcji raczej nie jest podstawą do zwrotu... Dlatego warto dokładnie zastanowić się czy antykoncepcja hormonalna jest dla nas.


Co stosować w takim razie zamiast antykoncepcji hormonalnej?


Na ten temat napisałam cały oddzielny artykuł - [link]. Opisałam w nim wiele metod antykoncepcji, które są w 100% bezpieczne i skuteczne (sama mogę to potwierdzić :).


Moje kanały YouTube: Julia Caban kanał YouTubeJULtube i naZDROWIE
Zapraszam na moją stronę Facebook, Instagram i Twitter
Informacje tu zawarte służą wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, nigdy nie mogą zastąpić opinii pracownika służby zdrowia.
source: 1, 2, 3, 4, 5
SHARE:

6 komentarzy

 1. Pamiętam jak to było u mnie :) Najpierw organizm przyzwyczajał się do hormonów, potem z konieczności musiałam je odstawić i się zaczęło. Nie wiem co gorsze. Czy jak zaczynałam czy jak musiałam zrobić przerwę. Póki co stawiam jednak na swój komfort psychiczny :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Podpisuje się obiema rękami. Ja mam doświadczenie z wkładką domaciczna Mirena, która również miała lokalnie uwalniać minimalne dawki hormonu. Doświadczyłam chyba wszystkich skutków ubocznych wymienionych w ulotce. Wytrzymałam z nią 2 lata tylko dzięki zapewnieniom mojego lekarza, że za chwilę wszystko się ustabilizuje, a może i te dolegliwości to wcale nie od wkładki? 1.5 roku mi zajęło dojście do siebie i jestem teraz również gorliwą przeciwniczką antykoncepcji hormonalnej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej Julia :) Co myślisz o stosowaniu naturalnego kremu z progesteronem przy dominacji estrogenu i towarzyszących mu nieprzyjemnych objawach?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Krwawienie krwawieniem ale jak boli zakladanie implantu w reke, o moj Boze! Wszyscy przekonywali mnie ze to tylko strzal w reke, ze nie boli bardziej niz zakladanie spirali. Tymczasem okazalo sie ze najpierw dostalam zastrzyk gleboko w srodek ramienia (znieczulenie) a potem skalpelem (!!!) rozcięto mi rękę, lekarz odgiął skórę i wlozyl metalowa blaszke na ktorej byl implant i wystrzelil z niej do srodka. 2 dni nie moglam ruszac reka, nie robcie sobie tego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witajcie, u mnie również tabletki działały tak sobie. Miałam wiele skutków ubocznych. Ostatnio zaczęłam zastanawiać się właśnie nad wstawieniem implantu, ale czytam wiele negatywnych opinii i chyba nie podejmę tego ryzyka. Najwięcej użytkowniczek radzi, aby szukać tabletek "dedykowanych" dla siebie. Czyli po prostu radzą aby przebierać w środkach do czasu aż trafią się takie, które i działają i nie dają skutków ubocznych. Ja na razie wypróbowałam 2 produkty, a rynek jest zdecydowanie większy.

  OdpowiedzUsuń

© julia caban | Blogger Template Created by pipdig